اثر مصرف وراپامیل در کاهش سطح قند خون

view
در جدیدترین مطالعه ی صورت گرفته در دانشگاه آلاباما در بیر منگام نتایج نشان داده اند که مصرف داروی وراپامیل در  کاهش قندخون ناشتا در افراد مبتلا به دیابت می تواند تاثیر گذار باشد. در کارآزمایی بالینی صورت گرفته نتایج حاکی از آن بوده است که مصرف وراپامیل می تواند باعث  برعکس شدن روند ابتلا به دیابت  در مدلهای حیوانی گردید .

 دکتر خودنوا در مطالعات خود به  بررسی ارتباط  مصرف داروی ورپامیل و مسدود کننده های کانالهای کلسیمی  پرداخت. این مطالعات بر روی ۱۴۸۴ فرد بالغ به انجام رسید؛نمونه ی خون این افراد که همگی مبتلا به دیابت نوی دوم بوده اند و همگی از مسدود کننده های کانال کلسیم استفاده می نمودند مورد جمع آوری قرار گرفت.از بین این ۱۴۸۴فرد که همگی از مسدود کننده های کانال کلسیم استفاده می نمودند ،۱۷۴نفر از داروی ورپامیل مصرف می نمودند.

نتایج این مطالعات حاکی از آن بوده است که  میزان قند سرمی کسانی که از مسدود کننده های کانالهای کلسیمی استفاده می نمودند5 میلی گرم   دردسی لیتر درقیاس  با کسانیکه  مسدود کننده های کانال کلسیمی  را مصرف نمی کردند، کمتر بود. همچنین میزان  قند سرمی کسانیکه  از داروی وراپامیل  استفاده می کردند درقیاس  با افرادیکه از مسدود کننده های کانالهای کلسیمی استفاده نمی کردند، بطور میانگین  10 میلی گرم در دسی لیتر کمتر بود. این میزان بصورت چشمگیری  درکسانیکه  از انسولین  و وراپامیل استفاده می کردند، بیشتر بود

. نتایج همچنین نشان داده اند قند خون سرمیمصرف کنندگان وراپامیل که بمنظور  کنترل بیماری دیابت خود از انسولین بصورت  ترکیبی همراه با داروهای خوراکی استفاده می کردند، 24 میلی گرم در دسی  لیتر پایین تر بود ه است؛همچنین  مقدارقند خون سرمی کسانیکه از وراپامیل  و انسولین  به تنهایی در جهت کنترل دیابت خود استفاده  می کردند، 37 میلی گرم دردسی لیتر کمتر بوده است.

 نکات مطلب اثر مصرف وراپامیل  در کاهش سطح قند خون مصرف وراپامیل می تواند باعث  برعکس شدن روند ابتلا به دیابت  در مدلهای حیوانی گردید .

نتایج این مطالعات حاکی از آن بوده است که  میزان قند سرمی کسانی که از مسدود کننده های کانالهای کلسیمی استفاده می نمودند5 میلی گرم   دردسی لیتر درقیاس  با کسانیکه  مسدود کننده های کانال کلسیمی  را مصرف نمی کردند، کمتر بود.

مقدارقند خون سرمی کسانیکه از وراپامیل  و انسولین  به تنهایی در جهت کنترل دیابت خود استفاده  می کردند، 37 میلی گرم دردسی لیتر کمتر بوده است.

منبع: sciencedaily.com

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید