اسپاینا بیفیدا یا شکاف ستون فقرات نوزادان

دکتر صدرالدین مهدی پور

view

اسپاینا بیفیدا یا شکاف ستون فقرات نوزادان

اسپاینا بیفیدا یا شکاف ستون فقرات نوزادان

علاِئم

  • دردیاناراحتی
  • برآمدگی
  • درد با تماس

اسپاینا بیفیدا یک نقص مادرزادی است که زمانی رخ می دهد که کانال نخاعی و ستون فقرات به طور کامل قبل از تولد بسته نمی شود.این می تواند باعث شود که طناب نخاعی و بافت هایی که آن را می پوشاند به بیرون از بدن کودک بچسبد و باعث آسیب دیدن عصب شود.اسپاینا بیفیدا می تواند باعث خستگی در لگن و پاها،فلج نصفه یا کامل،از دست دادن کنترل ادرار و مدفوع،تشنج،پاهای غیر طبیعی،وجود مایع در جمجمه و ناتوانایی شود.پزشکان مطمن نیستند که چه چیزی باعث اسپاینا بیفیدا می شود.اما آن ها فکر می کنند سطح فولیک اسید یک خانم در طی بارداری ممکن است نقش داشته باشد.در بسیاری از موارد،اسپاینا بیفیدا در طی بارداری تشخیص داده می شود.

پزشک چگونه اسپاینا بیفیدا را تشخیص میدهد

بسیاری از موارد اسپاینا بیفیدا توسط آزمایش های قبل تولد،شامل آزمایش های خون،اشعه اولتراسوند و آمینیوسنتز،شناخته می شود.بعد از تولد نوزاد پزشک ممکن است دستور اشعه ی ایکس سونوگرافی و یک سی تی اسکن یا ام آر آی را بدهد.

عوامل خطر ابتلا به اسپاینا بیفیدا

سفید پوستی و هیسپانیک بودن،یک سابقه خانوادگی از نقص لوله عصبی،دیابت،کمبود فولات،چاقی،استفاده از سونا و یا حمام آب گرم و یا برنز کردن در طی بارداری.

درمان اسپاینا بیفیدا

درمان اسپاینا بیفیدا ممکن است شامل:جراحی شنت برای تخلیه ی جمجمه از مایع،آنتی بیوتیک، کاتترها ویا برنامه های آموزشی ،مشاوره درمان فیزیکی.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما متوجه ی رشد یک ساک به بیرون از بدن بچه ی خود شدید،اگر بچه ی شما میخزد و یا دیر به را می افتد و یا اگر کودک شما یک محل نرم با برجستگی به بیرون در پشت دارد،کج خلق است و تغذیه ی بد دارد به پزشک خود مراجعه کنید.اگر بچه ی شما تب بالا،گرفتگی گردن،گریه با تن بالا دارد و کج خلق است حتما به اورژانس مراجعه کنید.

انتظار میرود در اسپاینا بیفیدا

آسیب عصبی ناشی از اسپاینا بیفیدا قابل برگشت نیست،اما جراحی میتواند عملکرد فرد را بهبود ببخشد.بسیاری از نوزادان بلافاصله بعد از تولد نیاز به عمل جراحی برای درست کردن مشکلات ستون فقرات و کاهش احتمال عفونت درصورتی که اعصاب ستون فقرات در معرض دید باشد نیاز پیدا می کنند.بیشتر کودکان مبتلا به اسپاینا بیفیدا نیاز به درمان مداوم برای کمک به حرکات طبیعی،مشکلات مثانه و سایر شرایط دارند.بسیاری از افراد مبتلا به اسپاینا بیفیدا برای حرکت به اطراف از صندلی چرخ دار،عصا و پشت بند استفاده می کنند.

حقایقی درمورد اسپاینا بیفیدا

حدود 90% کودکان مبتلا به اسپاینا بیفیدا همچنین دارای بیماری ای به نام هیدروسفالی که در آن مایع اضافی در سر جمع می شود نیز هستند.

بیشتر بخوانید :

پوکی استخوان در کودکان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید