انگشت شست اسکی بازان

دکتر حمیدرضا بادلی

view

انگشت شست اسکی بازان

انگشت شست اسکی بازان

علاِئم

  • دردیاناراحتی
  • تورم
  • کبودی یا تغییررنگ
  • درد با تماس
  • عدم توانایی چنگ زدن

انگشست شست اسکی بازان نام یکی آسیب ورزشی که در آن یک رباط انگشت شست پاره می شود.این رباط که استخوان ها را به همدیگر متصل می کند و باعث ثابت ماندن انگشت شست می شود، ممکن است پاره یا کشیده شود.علت نام گذاری این جراحت به این نام این است که اغلب اسکی بازان روی دست هایشان می افتند و دچار این آسیب می شوند.این جراحت هم چنین ممکن است در شرایطی ایجاد شود که فرد دست هایش را به هم بفشارد و به یکی از طرفین یا پشتش خم کند، یا زمانی که بر روی آن دستش که رو به بیرون دراز است بیفتد، یا زمانی که انگشت شست فرد در حادثه رانندگی درون فرمان ماشین گیر کند.بی حرکت نگه داشتن انگشست شست به بهبودی آن کمک می کند.اما موارد شدید بیماری نیاز به جراحی دارند.بهبودی این جراحت بسته به شدت آن،از چند هفته تا چند ماه ممکن است طول بکشد.

آیا میدانید کسانی که فوتبال، بسکتبال، هاکی یا چوگان بازی می کنند، ممکن است به علت برخورد توپ یا چوب دچار به انگشت شست دچار این آسیب شوند.این جراحت اگر درمان نشود، تبدیل به آرتریت می شود.

خود مراقبتی در انگشت شست اسکی بازان

با انجام خودمراقبتی می توان به بهبود علایم این جراحت کمک کرد: چهار بار در روز و هربار به مدت 35 دقیقه، بر روی انگشت شست تان یخ بگذارید. برای بی حرکت کردن انگشت شست از باندها فشاری یا آتل مچ دست استفاده کنید. برای کاهش درد نیز از استامینوفن برای کاهش درد یا ایبوپروفن برای کاهش درد و التهاب استفاده کنید.

پزشک چگونه انگشت شست اسکی بازان را تشخیص میدهد

پزشک برای تشخیص از بیمار سوالاتی را در مورد آسیب دیدنش می پرسد و اورا معاینه می کند که چگونه رباط پاره شده و انگشست دچار آسیب شده است.برای ارزیابی وضعیت استخوان های شکسته نیز، عکسبرداری تجویز می کند.

عوامل خطر ابتلا به انگشت شست اسکی بازان

عوامل خطر: اسکی یا هر ورزش دیگری که احتمال دارد انگشت شست توسط یک توپ یا چوب آسیب ببیند.

درمان انگشت شست اسکی بازان

درمان این جراحت شامل: بی حرکت کردن انگشت شست با گچ گیری یا استفاده از آتل.(گچ گرفتن و بعد از آن آتل بستن رباط پاره شده را تا حدی بی حرکت نکه می دارد.) جراحی برای فیکس کردن رباط پاره شده یا استخوان شکسته

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

چنانچه هر یک از علایم انگشت شست اسکی بازان را دارید، به پزشک مراجعه کنید

انتظار میرود در انگشت شست اسکی بازان

اگر رباط تا حدی پاره شود، نیاز است که فرد تا یک ماه دستش درون گچ بماند.بعد از آن برای چند هفته دست فرد درون آتل می ماند و فرد ورزش های را برای تقویت دامنه حرکتی دستش انجام می دهد.اگر رباط به طور کامل پاره شده باشد، فرد نیاز به جراحی دارد و بعد هم برای بی حرکت کردن آن دستش درون گچ می ماند.وقتی که گچ بیمار را بر می دارند، باید برای باز گرداندن استحکام دوباره دستش ورزش کند.بهبودی این وضعیت نیز تقریبا الی ماه طول می کشد.عوارض آن نیز عبارتند از: بی حسی( به علت اسیب عصب) و سفتی( در صورت ورزش ندادن به دست).دیگر مشکلات این جراحت نیز شامل درد طولانی مدت و مفصل انگشت شست ضعیف است.

عوامل تشدید کننده انگشت شست اسکی بازان

عدم درمان باعث تشدید این بیماری می شود.

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۸ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید