ایستادن طولانی مدت در محل کار

view

ایستادن طولانی مدت هنگام کار باعث بروز مشکلاتی در سلامتی می­شود

عنوان برجسته بسیاری از تحقیقات این بوده است که نشستن طولانی هنگام کار خطراتی را به دنبال دارد اما تحقیقی جدید،خطرات ایستادن طولانی مدت هنگام کار را برجسته کرده است.

خستگی ماهیچه به علت ایستادن طولانی مدت ،موجب کمر درد می­شود.

 

عوارض ایستادن طولانی مدت در محیط کار:

 

تقریبا نصف کارکنان کل دنیا،باید بیشتر از  روز کاری شان را سرپا می ایستند. محققان می­گویند که ایستادن طولانی مدت نتایجی چون خستگی و فرسودگی، گرفتگی عضلات پا و کمر درد دارد که این مشکلات نه تنها باعث ناراحتی جسمی  فرد می شود،بلکه روی کارایی و سودمندی کار نیز تاثیر می­گذارد.

به اصطلاح دیگر ،ماهیچه متحمل خستگی و فرسودگی ای می­شود که این فرسودگی می­تواند باعث آسیب جدی مفصل و کمر درد شود.محققان نتیجه این کار را در یک مجله منتشر کردند.

ماریا گابریلا کارسیا ،نویسنده اول این تحقیق می­گوید : مشکلات اسکلتی – ماهیچه ای مرتبط با کار که به علت ایستادن طولانی مدت ایجاد می­شوند ، حاکی از آنند که این مشکل تنها برای کارکنان نیستند بلکه بار مسیولیت مضاعفی را بر شرکت­ها و جامعه تحمیل می­کنند.

 

بیشتر بخوانید:

 

تاثیر پیری و جوانی کارکنان

برای این تحقیق،گارسیا و همکارانش از 14 مرد و 12 زن در 2 گروه سنی دعوت کردند که باید 5 ساعت متوالی سرپا می ایستادند.

این زمان شامل وقت استراحت­هایی حداکثر 5 دقیقه­ای و یک وقت نهار 30 دقیقه­ای بود.محققان میزان فرسودگی عضله را به وسیله یک سیستم اندازه­گیری کردند.این سیستم از شبیه سازی الکتریکی استفاده می­کرد که عضله را منقبض می­کرد و سپس میزان انقباض را اندازه­گیری می­کرد.

آنها هم چنین ثبات وضعیتی را اندازه گیری می کردند و از داوطلبان خواستند که میزان ناراحتی شان را ارزیابی کنند.

نتایج نشان داد که حتی وقتی آن ها وقت استراحت های معینی داشتند،چون 5 ساعت مشابه روز کاری شان داشتند ،خستگی طولانی مدتی را تجربه کردند.

علایم خستگی طولانی مدت تا زمانی وجود داشت که شرکت کنندگان 30 دقیقه برای استراحت نشستند.علاوه بر این ،علایم خستگی شرکت کنندگان جوانتر (30-18 سال) همانند شرکت کنندگان مسن تر (بالای 50 سال ) بود.

"خستگی ممکن است وجود داشته باشد اما درک نشود "

محققان همچنین اختلافی بین اندازه گیری جسمی خستگی و درک داوطلبان پیدا کردند.

گارسیا می گوید : خستگی به علت سر پا ایستادن طولانی مدت موقع کار ممکن است وجود داشته باشد اما درک نشود و اینگونه نتیجه می گیرد :

کار کنونی جوری برنامه ریزی شده که نیاز به سرپاماندن طولانی دارد و برای پیشگیری از خستگی مناسب نیست و این طولانی مدت شدن خستگی ماهیچه می تواند به ناراحتی های ماهیچه – اسکلتی و درد پشت کمک کند.

بر اساس CCOHS (سازمانی کانادایی برای ایمنی و سلامت حرفه ای )،طرز صحیح ایستادن هنگام کار نه تنها موجب کاهش خستگی وکاهش درد پشت می شود،بلکه موجب مشکلات سلامتی دیگری همچون زخم پا، ورم پاها،وریدهای واریسی و سفتی گردن و شانه ها می شود.

اینها شایع ترین شکایت کارکنانی است که شغلشان نیاز به ایستادن طولانی مدت دارد.مانند مکانیک ها،فروشندگان و ...

CCOHS همچنین می گوید : اگر محل کار ایده آل باشد،کارکن این فرصت را دارد که از میان پوزیشن های مختلف موقع کار کردن ،بهترین پوریشن های متناسب با خودش را انتخاب کند و مرتبا آنها را تغییر دهد.

همچنین افزودند :در مشاغلی که نیاز است ، چندین ساعت متوالی کارکنان برای انجام وظیفه شان سرپا بایستند،باید محل هایی برای نشستن تعبیه شود تا آنها در موقعیت مناسب بنشینند و استراحت کنند.

 

بیشتر بخوانید:

 

 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید