بارداری در هفته‌ی 11 دوران بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

هفته یازدهم بارداری: فرزند شما به اندازه یک لیمو سبز است.

فرزند شما به طور کامل شکل گرفته است. لگد می‌زند، خم و راست می شود. و همان طور که دیافراگمش شکل می‌گیرد، سکسکه می‌کند. با این حال شما هنوز هیچ فعالیتی را حس نخواهید کرد.

پوست وی هنوز شفاف است، که به تدریج مات خواهد شد. در هفته یازدهم جوانه دندانی، فولیکول مو و بستر ناخن هم در حال شکل گرفتن است.

در هفته یازدهم بارداری قد جنین، از سر تا باسن، تقریباً 41 میلیمتر است و 7 گرم وزن دارد. نسبت ابعاد سر به بدن وی 1 به 1 است، اما تغییر خواهد کرد.

مادران در هفته 11 دوران بارداری:

احتمالاً ذهن و جسم شما هنوز خارج از کنترل است و حفظ آرامش برای شما دشوار. اما به خاطر داشته باشید چند هفته دیگر، سه ماه ابتدای بارداری، که شدت علایم در آن بیشتر است، به پایان خواهد رسید.

علایم رایج در این زمان از بارداری عبارتند از:

خستگی: احساس کوفتگی می‌کنید. بهتر است بیشتر استراحت کنید.

حالت تهوع:  اما به زودی حال شما بهتر خواهد شد.

گاز روده: متاسفانه مشکلات شکم بخشی از مسیر بارداری است. در انتخاب مواد غذایی دقت کنید و از مصرف غذاهای نفاخ پرهیز کنید. آب و غذای فیبردار مصرف کنید.

تغییرات خلق و خو:  می‌توانید از نرمش، تمرکز و یوگا بهره برید و از موقعیت‌های استرس‌زا دوری کنید.

گرفتگی پا، سفتی و درد عضلات ممکن است هنگام شب رخ دهد و خواب شما را به هم زند. آب کافی میل کنید و در طول روز پیاده‌روی کنید. رژیم غذایی شما باید پتاسیم و منیزیم کافی داشته باشد.

تیرگی پوست، ممکن است وسط شکم شما یک خط تیره به سمت پایین پدیدار شود. نگران نباشید، این خط در اثر هورمون‌های بارداری ایجاد می‌شود و دائمی نیست. اما ممکن است تا مدتی پس از زایمان نیز باقی بماند، به ویژه اگر فرزندتان از شیر شما تغذیه شود.

ترشحات واژن.

اگر این دومین بارداری شما باشد و یا چندقلو باردار باشید شکم شما زودتر بارداری را نشان می‌دهد. با این حال شکم شما دیگر فقط در اثر ورم یا گاز روده برجسته نیست. همچنین پستان‌های شما بسیار تغییر کرده است.

مراقبت‌های بارداری در هفته یازدهم:

شما می‌توانید در این زمان آزمایش‌های تشخیصی را برای بررسی موارد غیرطبیعی ژنتیکی انجام دهید. همچنین جهت دریافت مراقبت دندان، به دندان‌پزشک مراجعه کنید و از این به بعد هر ماه یک بار این کار را انجام دهید. حتماً هر روز مسواک بزنید و به روش صحیح از نخ دندان استفاده کنید. ممکن است لثه شما در اثر هورمون‌های بارداری و افزایش جریان خود لثه بیشتر خون‌ریزی کند، پس برای خود مسواک نرم تهیه کنید.

در این ماه چه کنیم؟

  • می‌توانید برای سفر برنامه‌‎ریزی کنید.
  • لباس‌های مناسب دوران بارداری تهیه کنید.
  • به فکر تهیه فهرست وسایل مورد نیاز فرزند خود باشید.

 

مطالب حوزه سلامت در دوران بارداری را بخوانید 

 
منبع: webmd.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید