بارداری در هفته‌ی 20 دوران بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

 بارداری در هفته بیستم: فرزند شما به اندازه یک موز است.

جوانه‌های چشایی جنین شروع به کار می‌کند. او هر روز چندین گرم از مایع آنیوتیک را می‌بلعد، که مشخصاً بیشتر از قبل است. دستگاه گوارش او مکونیوم تولید می‌کند، ماده چسبناک تیره‌ رنگی که در اولین مدفوع آن را از بدنش خارج می‌کند.

فرزندتان صدا را می‌شنود، و اگر صدای بلندی در نزدیکی شما ایجاد شود گوش خود را می‌پوشاند و یا حتی بترسد و تکان بخورد.

قد جنین، از سر تا باسن، در هفته بیستم تقریباً 16 سانتی‌متر است و 280 گرم وزن دارد. از این به بعد قد جنین از سر تا نوک پا گرفته می‌شود.

مادران در هفته بیستم بارداری:

برخی از علایمی که ممکن است تجربه کنید عبارت است از:

  • ترشحات واژن، احتمالاً تا زمان زایمان، این ترشحات وجود دارند. بدن‌تان به این روش واژن‌ شما را از باکتری پاک می‌کند. اما اگر ترشحات زرد یا سبز بود و بوی نامطبوع داشت حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.
  • گرفتگی پا، به طور منظم به پاهای خود کشش دهید، و آب کافی میل کنید.
  • سوزش معده یا مشکل در هضم، از آن جایی که فرزندتان دستگاه گوارش شما را فشرده می‌کند، ممکن است عمل هضم به راحتی قبل نباشد. بهتر است از مصرف غذاهای ادویه‌دار بپرهیزید.
  • انرژی بالا،
  • ورم بدن، در صورتی که ورم شدید یا ناگهانی باشد به پزشک خود اطلاع دهید. اما ورم متوسط، طبیعی است و بعد از زایمان رفع می‌‎شود.
  • تنگی نفس، همان طور که رحم‌تان بزرگ می‌شود به ریه‌ها فشار وارد می‌کند و باعث می‌شود دچار نفس‌تنگی شوید.
  • شما باید تغییرات وزن خود را زیر نظر داشته باشید. تا این هفته احتمالاً حدود چهار و نیم کیلوگرم به وزن شما افزوده شده است. به خاطر داشته باشید هر هفته حدود 450 تا 900 گرم افزایش وزن خواهید داشت.

 

هفته 20 بارداری

 

مراقبت‌های دوران بارداری:

از حدود این هفته به بعد پزشک‌تان در هر نوبت معاینه، ارتفاع رحم شما را از روی شکم اندازه می‌گیرد و آن را با توجه به سن بارداری شما می‌سنجد. ارتفاع شکم در هفته بیستم بارداری، از محل استخوان لگن تا بالای رحم حدود 18 تا 22 سانتی‌‌متر است.

اگر شما هنوز سونوگرافی وسط بارداری را انجام نداده‌اید، آن را به زودی انجام خواهید داد. در این سونوگرافی، که بین هفته‌های 18 تا 20 انجام می‎شود، ابعاد جنین، اعضای بدن وی، مانند قلب، مغز و کلیه‌ها با جزئیات سنجیده می‌شود. متخصص سونوگرافی تمام موارد را بررسی می‌کند تا از سلامت رشد جنین اطمینان یابد. همچنین اگر تمایل داشته باشید، می‌توانید از جنسیت فرزند خود آگاه شوید.

در این هفته چه کنیم؟

نوبت مراقبت بارداری هفته بیست و چهارم خود را مشخص کنید.

از وسایل مورد نیاز فرزند خود فهرست تهیه کنید.

منبع: webmd.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید