بارداری در هفته 23 بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

هفته بیست و سوم بارداری: فرزند شما به اندازه یک گریپ‌فروت است.

در هفته بیست و سوم صورت فرزند شما به خوبی شکل گرفته است. گاهی برخی از موهای ظریف دوران جنینی، یا لانگو، روی بدن تیره‌تر می‌شود.

از آن جایی که وزن فرزندتان هنوز کم است و باید چربی بیشتری ذخیره کند پوستش هنوز چروک دارد.

گوش او به خوبی شکل‌ گرفته است و می‌‎تواند صداهایی، حتی مانند صدای پارس سگ و یا بوق اتومبیل را بشنود. در این زمان با او سخن بگویید و برای او آواز بخوانید.

شما دیگر حرکات فرزندتان را کاملاً حس می‌کنید، و اگر به آنها دقت کنید، می‌توانید ساعات بیداری یا خواب او را پیدا کنید.

قد جنین در هفته بیست و سوم، از سر تا نوک پا، تقریباً 28 سانتی‌متر است و 490 گرم وزن دارد.

 

بارداری هفته 23

مادران در هفته بیست و سوم بارداری:

برخی از علایمی که ممکن است در این زمان تجربه کنید عبارت است از:

  • ورم مچ دست و پا، اندکی ورم کاملاً طبیعی است. با پیاده‌روی، حرکات کششی و بالا قرار دادن پا می‌توانید آن را کم کنید. در صورتی که ورم شدید یا ناگهانی بود حتماً با پزشک خود در میان گذارید تا شما را از نظر احتمال پره‌اکلامپسی را بررسی کند.
  • انقباض‌های برکستون هیکس، رحم شما دارد به آهستگی برای زایمان آماده می‌شود، و به همین دلیل ممکن است هر از گاهی منقبض شود. تا زمانی که این انقباض‌‍‌ها با تغییر وضعیت رفع می‌شود، جای نگرانی نیست. اما هر گونه درد یا انقباض را که از بین نمی‌رود را با پزشک خود در میان گذارید.
  • افزایش ترشحات واژن، بیشتر شدن جریان خون واژن در کنار افزایش استروژن بدن سبب خواهد شد ترشحات شفاف و بدون بو در واژن بیشتر شود که به این پدیده لوکوریا گفته می‌شود. شاید ناخوشایند به نظر برسد، اما بدن شما با این فرآیند به صورت طبیعی باکتری واژن را از بین می‌برد. اما اگر این ترشحات رنگی بود، رگه‌های خون و یا بوی نامطبوع داشت و ایجاد ناراحتی می‌‎کرد حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.
  • کمردرد، با بزرگ‌تر شدن فرزندتان ستون فقرات شما دچار انحنا می‌شود و به عضلات کمرتان فشار وارد می‌آید. از این رو کمردرد پایدار می‌تواند شما را ناراحت کند.
  • ورم و خونریزی لثه، با افزایش حجم خون بدن، لثه‌ ورم می‌کند و احتمال خونریزی آن وجود دارد. در دوران بارداری می‌توانید از مسواک نرم استفاده کنید و بهتر است هر چند ماه به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
  • به طور معمول در این زمان ارتفاع شکم از محل استخوان لگن تا بالای رحم 21 تا 25 سانتی‌متر است. تا این زمان احتمالاً حدود 5 تا 6 کیلوگرم به وزن شما افزوده شده است.

مراقبت‌های بارداری در هفته بیست و سوم:

اگر تا این زمان تمام نوبت‌های سونوگرافی و آزمایش‌های غربالگری خود را انجام داده‌اید، می‌توانید مدتی آرامش داشته باشید. و از آن جایی که هر ماه یک نوبت به پزشک مراجعه می‌کنید، در هفته بیست و سوم نوبت مراقبت بارداری یا سونوگرافی نخواهید داشت.

در سه ماه سوم بارداری تعداد مراجعه شما به پزشک بیشتر خواهد شد و به هفته‌ای یک بار خواهید رسید. پس بهتر است این زمان را به استراحت بپردازید.

در این هفته چه کنیم؟

  • نرمش‌های دوران بارداری را به طور منظم انجام دهید.
  • خود را برای سه ماه سوم بارداری آماده کنید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید