باورهای اشتباه در خصوص کلسترول

view

در بررسی صورت گرفته توسط مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها در ایالات متحده، نتایج نشان داد که اکثر امریکایی ها (76 درصد) تنها یک بار در پنج سال گذشته اقدام به بررسی کلسترول خون خود نموده اند. سطح کلسترول بالا یک عامل اصلی در ایجاد عارضه های قلبی در انسان می باشد. بسیاری از افراد سعی می کنند تا مصرف مواد غذایی غنی از کلسترول را در رژیم غذایی خود کاهش دهند. برخی از افراد با مصرف استاتین با تجویز پزشک سعی  در کاهش کلسترول خون خود دارند.

آیا می دانستید که مصرف یک زرده ی تخم مرغ که  حاوی مقادیر بسیار زیاد کلسترول است می تواند به سادگی شما را در معرض خطر گرفتگی شریان و خطر بروز حمله ی قلبی قرار دهد؟

 در این میان باورهای اشتباهی نیز بین انسانها شایع بوده است که در اینجا به برخی از این باورها خواهم پرداخت.

باور اشتباه: کلسترول مضر است.

کلسترول ذاتاً بد نیست؛ اگر چنین بود کبد آنرا تولید نمی نمود. بهتر است بدانید که کبد حدوود سه چهارم کلسترول بد انسان را تولید می نماید. بسیاری از سالمترین مواد غذایی، غنی از کلسترول هستند.

در واقع کلسترول دارای خواص درمانی بسیاری می باشد. بعنوان مثال کلسترول نقش کلیدی در تنظیم مسیر پروتیین که عمل سیگنالینگ را در سلول انجام می دهد را دارد، همچنین تنظیم دیگر فرایند های سلولی را نیز ایفا می کند. کلسترول همچنین نقش مهمی رادر غشای سلولی ایفا می کند. بدن انسان از میلیونها سلول تشکیل شده است که این سلولها نیاز به تعامل با یکدیگر دارند، کلسترول یکی از ملکولهایی است که اجازه ی ایجاد این تعاملات سلولی را می دهد. کلسترول همچنین ماده ی تشکیل دهنده ی اسیدهای صفراوی است. مغز انسان نیز شامل حدود 25 درصد از کلسترول بدن انسان است. برای شکل گیری سیناپس ها، کلسترول حیاتی است. وجود کلسترول در ایجاد ارتباط بین سلولهای عصبی که به شما اجازه ی فکر کردن، یادگیری و شکل گیری خاطرات را می دهند نیز ضروری است.

باور اشتباه: سطح کلسترول بالا در نتیجه ی مواد غذایی مصرفی انسان اتفاق می افتد.

بزرگترین عامل بالا بردن سطح کلسترول خون، رژیم غذایی نیست بلکه ژنتیک  و وراثت است. کبد انسان برای حذف کلسترول اضافی از بدن طراحی شده است اما ژنتیک نقش موثری در توانایی کبد در جهت تنظیم سطح کلسترول خون انسان دارد. تحقیقات نشان داده است که تنها 20 درصد از میزان کلسترول خون  انسان از رژیم غذایی بدست می آید. در یکی از بررسی های صورت گرفته در کارولینای جنوبی نتایج نشان داد که هیچ ارتباطی بین سطح کلسترول خون افراد با عادات غذایی نادرست مانند مصرف گوشت قرمز، چربیهای حیوانی، کره، تخم مرغ، شیر پرچرب، بیکن، سوسیس و پنیر وجود ندارد.

باور اشتباه: کودکان دچار افزایش سطح کلسترول خون نمی شوند

. این امکان وجود دارد که کودکان نیز دچار سطح بالای کلسترول خون شوند؛در اغلب موارد این امر به دلیل مشکلات کبدی اتفاق می افتد؛ علت آن می تواند عدم توانایی کبد در حذف کلسترول اضافی بدن باشد. اعمال تغییرات در شیوه ی زندگی، انجام ورزش، محدود کردن مصرف قند و خوردن غذاهای تازه و نه فراوری شده اغلب به بازگرداندن سطح کلسترول خون کودک به سطح مناسبی از کلسترول خون کمک می نماید

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید