بحران سلول داسی شکل را می شناسید؟

دکتر بهرام دربندی

view

بحران سلول داسی شکل را می شناسید؟

بحران سلول داسی شکل را می شناسید؟

بحران سلول داسی شکل یک بیماری اورژانسی در ارتباط با بیماری سلول داسی شکل، یک بیماری ارثی که بیشترین شیوع را در افراد نژاد آفریقایی دارد، می باشد. این بیماری زمانی رخ میدهد که سلول های خون داسی شکل شوند، که توسط هموگلوبین معیوب ایجاد می شود، و بنابراین نمی توانند از برخی عروق خونی عبور کنند. بنابراین جریان خون در قسمت های مختلف بدن متوقف میشود و باعث بحران سلول داسی شکل - درد ناگهانی که ممکن است به درمان اورژانسی یا بیمارستان نیاز داشته باشد - میشود. همچنین عفونت، کم آبی بدن، و شرایط دیگر را می توانید در یک بحران سلول داسی شکل داشته باشید. تکرار بحران سلول داسی بخصوص در بزرگسالان میتواند باعث آسیب به عضو یا استخوان شود. هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما روش هایی برای کاهش بحران سلول داسی شکل بکار برده میشود.

علاِئم

  • دردمفصل

بیشتر بخوانید :

کم خونی سلول داسی شکل

خود مراقبتی در بحران سلول داسی

این روشهای مراقبت از خود ممکن است به شما برای جلوگیری از یک بحران سلول داسی شکل کمک کند: اجتناب از سیگار یا نوشیدن مقدار زیادی الکل، اجتناب از مصرف ضد احتقان ها از قبیل پزودوافدرین، که می تواند رگ های خونی را سفت کنید. اجتناب از گرما و سرمای بیش از حد، ورزش منظم، اما نه در حد خستگی زیاد، نوشیدن مقدار زیادی آب، به ویژه هنگام گرما و ورزش. اگر شما علائم عفونت مانند تب یا مشکل تنفس دارید، به پزشک مراجعه کنید. واکسن آنفولانزا یا واکسن های دیگر توسط پزشک، توصیه می شود. دیگر شرایط پزشکی مانند دیابت کنترل شود، در صورت بارداری، مراقبت های اولیه را انجام دهید، در مورد نیاز به اکسیژن در ارتفاعات بالا از پزشک خود سوال کنید. سعی کنید برای کاهش استرس به یک گروه پشتیبانی و یا گرفتن مشاوره بپردازید.

پزشک چگونه بحران سلول داسی را تشخیص میدهد

برای تشخیص یک بحران سلول داسی شکل، پزشک یک تاریخچه پزشکی، در مورد رفتار یا فعالیت هایی که ممکن است یک بحران سلول داسی را بهمراه داشته باشد (مانند بارداری، الکل یا مواد مخدر، کم آبی بدن، عفونت یا خونریزی) را سوال میکند و آزمایش خون و ادرار، CT اسکن یا کشیدن مایع نخاعی را نیز ممکن است انجام دهد. اگر شما با کم خونی داسی شکل تشخیص داده شده اید پزشک در مورد سابقه خانوادگی بیماری سلول داسی شکل سوال میکند.

عوامل خطر ابتلا به بحران سلول داسی

اگر شما مبتلا به بیماری سلول داسی شکل هستید، عوامل خطر یک بحران سلول داسی شکل شامل: فشار بیش از حد، ارتفاع بالا، سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، کم آبی بدن، استرس، عفونت، قرار گرفتن در معرض هوای سرد (مانند آب و هوای سرد و یا شنا کردن در آب سرد) و بارداری می باشند.

درمان بحران سلول داسی

برای یک بحران سلول داسی شکل بر کاهش درد، تمرکز میشود. این ممکن است شامل: دوز بالای داروهای ضد درد، ضد التهاب مانند ایبوپروفن یا آسپرین با استفاده از یک پد گرم و یا حمام آب گرم، تکنیک های تمدد اعصاب ،ماساژ برای کاهش سفتی عضلات، فیزیوتراپی - ورزش ملایم و گرما و سرما درمانی، مایع داخل وریدی، اکسیژن تراپی، درمان اعتیاد به مواد مخدر، داروهای ضد درد، داروهای ضد افسردگی، ضد تشنج، آنتی بیوتیک برای درمان عفونت طولانی مدت، برای کنترل بیماری سلول داسی شکل و کاهش تعداد بحران دارویی مانند هیدروکسی اوره، یک داروی روزانه که مانع داسی شدن سلول های قرمز خون و کاهش تعداد بحران میشود.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما دچار دردی هستید که توسط دارو های ضد درد، که درد های معمول تان را تسکین میدادند، درمان نمی شود، و یا از حد معمول متفاوت است، اگر در معرض خطر از دست دادن آب بدن ( مواردی مانند استفراغ، اسهال، یا ناتوانی در نوشیدن و یا پایین بودن مایعات)، و یا شما در حال گرفتن یک عفونت هستید، به پزشک خود مراجعه کنید. اگر شما نمی توانید بلافاصله برای این علائم توسط پزشک تان ویزیت شوید، به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.

انتظار میرود در بحران سلول داسی

اکثر افراد مبتلا به بیماری سلول داسی شکل یک بحران سلول داسی شکل در برخی از نقاط بدن را تجربه میکنند. برخی از افراد نیز یک بحران در هر سال یا در هر ماه را تجربه میکنند. به طور ناگهانی ممکن است یک احساس خفگی، کندی و درد شدید در ناحیه ی پشت، زانو، پاها، بازوها، قفسه سینه، یا معده ایجاد شود. درد ممکن است خفیف یا شدید باشد، و چند ساعت و یا بیش از یک هفته به طول انجامد. شما همچنین ممکن است تنگی نفس، تب، یا استفراغ داشته باشید. اگر درد خفیف است، استامینوفن با دوز بالا ممکن است کمک کند، اما از مصرف ایبوپروفن یا ناپروکسن خودداری کنید مگر اینکه با اجازه ی پزشک باشد. پزشک ممکن است یک مسکن درد خفیف تجویز کند. اگر درد شدید باشد، ممکن است درمان در اورژانس یا بیمارستان نیاز باشد. و به بیمار مایعات داخل وریدی، دارو های ضد درد و آنتی بیوتیک در صورت وجود عفونت تزریق میشود. همچنین در صورت وجود کم خونی شدید ممکن است انتقال خون و اکسیژن تراپی انجام شود. با تغییر در شیوه زندگی، شما ممکن است قادر به جلوگیری از برخی بحران های سلول داسی شکل باشید.

اقدامات فوری در مورد بحران سلول داسی

اگر شما دارای درد غیر قابل کنترل یا تب، کم آبی بدن (که اغلب از استفراغ ناشی میشود)، درد قفسه سینه یا تنگی نفس و درد شدید شکم بودید، و یا پزشک تان برای بررسی علائم دیگر تان در دسترس نبود، بلافاصله به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.

حقایقی درمورد بحران سلول داسی شکل

بحران سلول داسی شکل معمولا بیش از یک علت دارد.

عوامل تشدید کننده بحران سلول داسی

از دست دادن آب بدن، فشار بیش از حد، دوره قاعدگی

بیشتر بخوانید :

کم خونی آپلاستیک

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید