بهداشت ناخن

view

1- درکنار شغل، ناخن ها می توانند عادات فرد، سطح افسردگی و مشکلات خاص سلامتی را نشان دهند.

2- ناخن های رنگ پریده

ناخن ها سفید با نواری به رنگ سیاه در بالای ناخن، اکثر اوقات بیانگر بیماری های مزمن کبدی به نام سیروز می باشد.

3- ناخن های سفید

اگرچه به طور کلی ناخن های سفید از زمان تولد ظاهر می شوند، می توانند یک وضعیت ارثی بدون دخالت در سلامت کلی باشند، اگر این در سنین بالا رخ دهد، می تواند بیانگر چندین بیماری سیستماتیک شامل سیروز کبدی، نقصان کلوی مزمن، نقص قلبی شناخته شده، دیابت شیرین، هایپوآلبومیننمیا و لنفوم هوچکین، است.

4- ناخن های زرد

که «سندرم ناخن زرد» نام دارد، در بیماران دارای بیماری ریوی جدی و آب مروارید رخ می دهد. در این بیماران، نه در همه بلکه در بیشتر آنها ناخن ها زرد می شود.

5- ناحن های متمایل به آبی

در این حالت، ناخن ها در حقیقت از لحاظ رنگ نرمال هستند اما زیر ناخن، بافتی که زیر ناخن را می پوشاند، آبی است. این به طور معمول، سیانوز زیر ناخن خوانده می شود و بیانگر میزان اکسیژن کم در خون یا اکسیژنه شدن دقیق هموگلوبین می گردد.

6- ناحن های موج دار

خشکی ناخن بیانگر سوریاس در ناخن است. این به صورت سوارخ های ریز در سطح ناخن ظاهر می شود. موج دار شدن سطح ناخن در بیماران دارای ورم پوستی در انگشتانشان دیده می شود. این می تواند ناشی از ورم پوستی سطحی، التهاب پوستی یا ورم پوستی در تماس با مواد آلرژی زا، باشد.

7- ناخن ها شکسته شده یا ترک خورده

ناخن های ترد و شکننده، اکثر اوقات حالتی از میانسالی می باشند.

8- ناخن پف کرده

پوست اطراف ناخن می تواند به دلایل زیادی آسیب ببیند. این از لحاظ آناتومی غیرمعمول است، مارفولوژی مویرگ شبکیه می تواند با استفاده از بزرگنمایی ارزیابی شود. مویرگ های آسیب دیده توسط بیماری قلبی کلاژنی خودایمنی ویژه، می تواند ظاهر سفتی پوست و «دندان-جویده» را بوجود آورد.

9- خطوط سیاه زیر ناخن

دلایل متعددی برای ظاهر خطوط قهوه ای یا سیاه گسترش یافته از پایین تا بالای ناخن، وجود دارد. امکان کشف منبع این رنگ وجود ندارد زیرا در ماتریکس زیری سطح ناخن باقی می ماند، این مکرراً دلیل اضطراب در بیماران و دکترهایشان است. یک بیوپسی می تواند برای اطمینان از اینکه سرطان پوستی درکار نیست، مورد نیاز است.

10- ناخن های با دندان جویده شده

به خاطر عادت نامطلوب، همکاری بیماری برای تغییر این رفتار، ضرروی است. این ممکن است غیرمعمول باشد که این نوعی اعتیاد و سیگنالی از بیماری روانی عمیق است.

11- ناخن ها تنها بخشی از یک پازل هستند

تغییرات در ناخن ها گهگاه می تواند نشانه ای از بیماری سیستماتیک قابل توجه باشد. اکثر زمان ها، ظاهر نشانه های ناخن خود محدود شده هستند و متمایل به حل و فصل شدن توسط خود فرد می باشند. شکیبایی در طرز برخورد با ناخن ها واجب است زیرا تغییر دادنشان آهسته می باشد. این ممکن است ماه ها طول بکشد تا آسیب ناخن به خودی خود و به طور کامل برطرف شود.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید