به فرزندان طلاق فکر کنید

دکتر حمیدرضا بادلی

view

به فرزندان طلاق فکر کنید

درست است که طلاق بین بزرگسالان است - اما این تصمیم بزرگسالان می تواند تاثیرات عمیقی بر کودکان بگذارد.

طلاق برای کل خانواده استرس زا است. بعد از طلاق ممکن است کودک شما احساس کند که دنیای او وارونه است. این نکات عملی را برای کودکان و طلاق در نظر بگیرید.

با فرزند خود بنشینید و به همراه همسر خود به او توضیح دهید که دارید طلاق می گیرید. صادقانه و ساده صحبت کنید ، اما جزئیات زشت و خصوصی خود و همسرتان را بیان نکنید. اعتراف کنید که این اتفاق برای هر دوی شما یک تجربه غم انگیز خواهد بود.

اطمینان حاصل کنید که فرزند شما می داند که طلاق فقط بین بزرگسالان است. به فرزندتان یادآوری کنید - بارها و بارها - که او کاری نکرده است که باعث طلاق شود و هر دوی شما فرزند خود را مثل همیشه دوست داشته باشید.

همچنین در مورد تصمیم طلاق به معلم فرزندتان، مشاور مدرسه و پزشک او بگویید. آنها می توانند فرزند شما را در مواقع لزوم راهنمایی کنند.

در حین طلاق در ابتدا ، ممکن است فرزند شما بیشتر به موارد خاص توجه داشته باشد. کجا زندگی خواهم کرد؟ آیا نیاز به تغییر مدرسه دارم؟ چه کسی مرا به کلاس می برد؟ با انجام طلاق اما ممکن است واکنشهای مختلفی از او سر بزند از جمله:

 طلاق بین بزرگسالان است .

کودکان کمتر از 2 سال : کودک ممکن است با تحریک شدن یا چسبیدن به شما یا بیدار شدن از خواب در شب ، نگرانی خود را از این تغییر بیان کند.

کودکان در سن پیش دبستانی.: ممکن است یک کودک در سن پیش دبستانی به درک بیشتری لازم داشته باشد که او طلاق را ایجاد نکرده و نیاز به کمک بیشتری داشته باشد.

کودکان در سن مدرسه: در این سن ممکن است کودکان ابراز خشم بیشتری کنند. آنها ممکن است نگران باشند که چه اتفاقی برای شما و همسرتان خواهد افتاد ، به دنبال مقصر بودن،  سرزنش ، و خیالپردازی در مورد بازگشت مجدد شما دو نفر به هم  از مواردی است که در این دوران مورد توجه قرار می گیرد.

نوجوانان ممکن است افسرده شوند و نگران این باشند که روزی طلاق بگیرد.

کودک خود را تشویق کنید تا احساسات خود را در حد امکان با شما به اشتراک بگذارد.

فرزند خود را از درگیری دور نگه دارید

برای احترام به روابط فرزندتان با همسر سابق خود:

در مورد همسر سابق خود در مقابل فرزند خود بد صحبت نکنید

فرزند خود را وادار به انتخاب یک سمت نکنید

درمورد حمایت از کودک در مقابل فرزند خود بحث نکنید

از فرزند خود برای آسیب زدن به همسر سابقتان استفاده نکنید

قوانین را زیر پا نگذارید

مشاوره می تواند کمک کند

ممکن است شما از طلاق خود چنان صدمه ای ببینبد که برای آرام شدن خودتان به فرزندتان متوسل می شوید، اما بدانید که این نقش فرزند شما نیست.

فرزند خود را اول قرار دهید

در طول طلاق ، تعامل با همسرتان ممکن است آخرین کاری باشد که می خواهید انجام دهید - اما این مهم است. فرزند شما به هر دوی شما احتیاج دارد.

همچنین به یاد داشته باشید که درگیری با همسرتان بر سلامت روانی فرزند شما تاثیر خواهد گذاشت.

 

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۱ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید