بوتاکس چیست و چگونه عمل می‌کند؟

view

بوتاکس ماده ای است که از نوروتوکسین گرفته شده است. نوروتوکسین بوتاکس از باکتری به نام کلسترودیوم بوتولینوم تولید شده و استفاده از آن باعث از بین رفتن چروک‌ها به‌وسیله‌ی فلج کردن موقت ماهیچه‌ها است.

بوتاکس یک درمان جراحی بسیار شایع است، به ‌طوری ‌که 6 میلیون بوتاکس هر سال در جهان انجام می‌شود. کلسترول بوتولینوم در طبیعت وجود داشته و در حالت طبیعی غیر فعال و غیر سمی است.

 بوتولیسم عفونتی است که بر اثر سم بوتولینوم می‌تواند یک میلیون انسان را بکشد و 2 کیلوگرم از این سم تمام انسانیهای روی کره‌ی زمین را خواهد کشت. کلسترودیوم بوتولینوم برای اولین بار در جنگل‌ها و مزارع به صورت غیر فعال کشف شد. همچنین این باکتری در روده‌ی پستانداران و ماهی‌ها و احشای خرچنگ‌ها و دیگر ماهی‌های صدف دار وجود دارد. این سم سیستم عصبی را دچار اختلال کرده و فرآیند انتقال اطلاعات عصبی را تخریب می‌کند.

 سم بوتولینوم به هشت زیر گروه تقسیم می‌شود. نوع H این سم جدیدترین نوع شناخته شده می‌باشد که در سال 2013 کشف شد.

سم بوتولینوم را می‌توان در حجم بسیار کوچک و با غلظت بسیار کم برای برطرف کردن چین و چروک به‌کار برد.

کاربرد بوتاکس در بیماریها

 علاوه بر کاربرد بوتاکس در از بین بردن چروک‌ها، برخی از افراد همچنین از بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد، اختلالات ماهیچه‌ای و برخی اختلالات عملکرد مثانه و شکم، میگرن مزمن، لوچی، اسپاسم اندام‌های فوقانی پس از سکته، بی اختیاری‌های ادرای یا بیش فعالی‌های دتروسور، مثانه‌ی بیش فعال، اسپاسم صورت، خطوط مابین ابروها استفاده می کنند.

طریقه‌ی استفاده از بوتاکس

پزشکان پودر سم بوتولینوم را در سرم نمکی سدیم کلراید حل کرده و به‌طور مستقیم به بافت ماهیچه‌ی عصبی تزریق می‌کنند. 24 تا 72 ساعت طول می‌کشد تا سم بوتولینوم تاثیر لازم را داشته باشد. گاهی ممکن است این فرآیند بیش از 5 روز طول بکشد.

عدم مصرف بوتاکس:

این سم نباید در افراد باردار یا شیرده، افراد مبتلا  به آلرژی استفاده شود.

خطرات و عووارض تزریق ژل بوتاکس معمولاً قابل تحمل بوده و عوارض بسیار محدودی تاکنون شناخته شده است. درموارد نادری با ویژگی‌های ژنتیکی خاص ممکن است عوارض خفیف و غیر معمولی بروز کند.

عوارض  بوتاکس:

درد خفیف، ادم موضعی و یا قرمزی در محل تزریق، کرختی، درد عضلانی بیماری‌های شبیه آنفولانزا، اختلال در عملکرد طحال، تاری دید، خونریزی، دوبینی، کاهش قدرت دید، خشکی دهان، خستگی، کهیر، راش، وزوز گوش و تورم

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید