تاثیر اضطراب بر متابولیسم چربی

view

 در مطالعات صورت پذیرفته بر روی موشها مشخص گردید که اضطراب مزمن باعث تولید پروتیین بتاتروفین می گردد. پروتیین بتاتروفین در فعالیت آنزیمی که در متابولیسم چربی دخیل است، اختلال ایجاد می کند.

 پروفسور لی جون یانگ از دانشکده ی پزشکی یواف بر این باور است که تولید بیشتر پروتیین بتاتروفین در بدن با کاهش توانایی بدن در شکستن چربیها همراه است. در واقع فرد مبتلا به اضطراب مزمن می تواند براحتی دچاز افزایش وزن گردد.

در مطالعه ی صورت پذیرفته بر روی موشهای تحت استرس، نشان داده شد که در این موشها تولید بتاتروفین به میزان زیاد افزایش داشته و در نتیجه فرایند چربی سوزی طبیعی بدن موشها کند گردید. دکتر یانگ معتقد است که چنین مشاهداتی می تواند بسیار با اهمیت باشد زیرا وجوه جدیدی از مکانیسم های بیولوژیک ارتباط بین استرس، بتاتروفین و متابولیسم چربی ها را نشان می دهد

البته  در مطالعه ی دیگری که در دانشگاه هاروارد در سال 2013 به انجام رسید، نتایج نشان داد که پروتیین بتاتروفین تاثیر بسزایی در افزایش تعداد سلولهای تولید کننده ی انسولین در افراد مبتلا به دیابت دارد، که در پژوهشهای بعدی نتیجه ای متناقض نشان داد که پروتیین بتاتروفین چنین اثری بر سلولهای تولید کننده ی انسولین در افراد مبتلا به دیابت ندارد.

نکات مطلب ارتباط اضطراب بر متابولیسم چربی

اضطراب مزمن باعث تولید پروتیین بتاتروفین می گردد.

تولید بیشتر پروتیین بتاتروفین در بدن با کاهش توانایی بدن در شکستن چربیها همراه است

اگرچه در یکی از مطالعات صورت پذیرفته، به تاثیر مثبت این پروتیین در درمان دیابت اشاره گردید. اخیرا نقش آن بعنوان یک عامل مرتبط با استرس، توجه پژوهشگران را به خود جلب نموده است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید