تاثیر ترک سیگار در بهبود علایم و شیوع بیماریها

عاصمه پوررجبی

view
 در معرض دود سیگار بودن باعث 40.000مرگ در سال به علت بیماری­های قلبی و سایر بیماری­ها می­شود.

سیگار کشیدن یکی از دلایل اصلی بیماری غیرکشنده هم­چون پوکی استخوان ، چروک شدن پوست ،زخم معده ،ناتوانی جنسی، ومشکلات باروری می باشد.

فواید ترک سیگار

ترک سیگار ، فواید سلامتی بزرگ و سریعی برای زنان و مردان در هر سنی دارد.هرچه زودتر ترک کنید ،فواید بیشتری عایدتان می­شود.کسانی که در سن پایین­تر از 50 سالگی ترک می­کنند نسبت به کسانی که سیگار را ترک نمی­کنند ، خطر مرگشان را تا 15 سال آینده کاهش می­دهند. هم­چنین ترک سیگار از نظر ایجاد بیماری در افراد در معرض دود سیگار ،حایز اهمیت است.

بیماری­های قلبی-عروقی

سیگار کشیدن ،احتمال ابتلا به بیماری­های کرونری قلب را دو برابر می­کند و ترک سیگار به سرعت این خطر را کاهش می­دهد.یک سال پس از قطع سیگار، خطر مرگ بر اثر بیماری­های کرونری قلب به نصف کاهش می­یابد و این کاهش همیشه ادامه خواهد داشت.در برخی مطالعات بیان شده است ،میزان ابتلا به بیماری­های کرونری قلب در  کسانی که 2 سال از ترگ سیگارشان گذشته با افرادی که هیچ­گاه سیگاری نبوده­اند،برابر است.

بیماری­های ریوی

سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری­های ریوی همچون COPD (بیماری حاد مزمن ریوی) را افزایش می­دهد.اکثرا آسیبی که از طریق سیگار کشیدن به ریه­ ها وارد می­شود،غیر قابل بازگشت است.بنابراین ترک سیگار این آسیب را به میزان زیادی کاهش می­دهد.بسیاری از کسانی که سیگار را ترک کردند، گفته­اند :یک سال بعد از ترک سیگار علایمی مثل سرفه و خلط در ما بسیار کم شده است.

آسم و SIDS (سندروم مرگ ناگهانی کودک) بین کودکانی که در معرض دود سیگار هستند، شایع­تر است.

سرطان

سیگار کشیدن مسیول 90 % سرطان­های ریه است. طی 5 سال بعد از ترک سیگار، خطر سرطان ریه کاهش می­یابد.اما کسانی که سیگاری بوده­اند و ترک کرده اند، نسبت به کسانی که هیچوقت سیگار نکشیده­اند، در معرض ابتلا بیشتری هستند. ترک سیگار همچنین میزان ابتلا به سایر انواع سرطان­ها را نیز کاهش می­دهد.

زخم معده

  سیگار کشیدن خطر بروز زخم معده را افزایش می­دهد.به همان اندازه که سیگار کشیدن احتمال ابتلا به زخم معده را افزایش می­دهد ، ترک سیگار هم در میزان بهبودی­اش موثر است.

پوکی استخوان

سیگار تراکم استخوان را کاهش می­دهد و احتمال شکستگی ران در زنان را افزایش می­دهد.ترک سیگار این احتمال خطر را بعد از حدود  10 سال کم می­کند.کاهش تراکم استخوان در مردان سیگاری هم گزارش شده است.هرچند که به طور واضح مشخص نیست که جه میزان خطر شکستگی استخوان در مردان تحت تاثیر سیگار است.

بیماری­های ناشی از مصرف سیگار

سیگار کشیدن باعث به وجود آمدن بسیاری از مسایل و یا بدتر کردن آنها می­شود.به عنوان مثال ،خانم بارداری که سیگار می­کشد در معرض خطر بیشتر زایمان زودرس و تولد نوزاد کم وزن قرار دارد. سیگار کشیدن باعث چین خوردن زودرس پوستی و افزایش خطر ابتلا به مشکلات جنسی (نظر ناتوانی جنسی) می­شود و قطع سیگار احتمالا این خطر را کاهش می­دهد.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید