تاثیر مصرف چغندر بر بیماری دیابت قسمت دوم

view

  نیترات ها ی موجود درآب چغندر باعث افزایش توانایی عروق خونی برای اتساع می گردد و جریان خون درون  عروق را تسریع می بخشند.
در جدید ترین مطالعه ای که اخیراً منتشر شده، محققان دریافتند که نوشیدن یک لیوان آب چغندر بصورت روزانه  تاثیر بسزایی در کاهش فشارخون افراد مبتلا به پرفشاری خون دارد.
در مطالعه ای که بر روی64 بیمار 18 تا 85 ساله ی مبتلا به پرفشاری خون صورت گرفت برای  نیمی ازافراد شرکت کننده بمنظور کاهش فشارخون خود از دارو استفاده شد. اما سطح فشار خون در این افراد به سطح مورد نظر نرسید. اما سایر شرکت کنندگان تحت درمان دارویی قرار نگرفتند. نتایج این تحقیق پس از 4 هفته حاکی از آن بوده است که 8.4میلی متر جیوه کاهش فشارخون در 34 نفراز بیمارانی که روزانه یک فنجان آب چغندر مصرف می کردند مشاهده گردید. اما در سایر افراد چنین چیزی مشاهده نگردید. قابلیت ارتجاعی عروقی خون در افرادیکه تحت درمان با آب چغندر قرار گرفته بودند 20 درصد ارتقا مشاهده گردید. 
فشار خون سیستولیک به قسمتی از ضربان قلب گویند که درطی آن قلب منقبض شده و خون از طریق سرخرگها به بیرون پمپ می شود. نتایج حاصل از 16 کارآزمایی بالینی که درسال 2013 که بر روی254 صورت گرفت  محققان به این نتیجه رسیدند که نوشیدن آب ریشه چغندر  می تواند تاثیر بسیاری درکاهش چشمگیر فشارخون سیستولیک داشته باشد. آلفالیپوییک اسیدگونه ای  آنتی اکسیدان است  که در چغندر یافت می شود و می تواند به کاهش تخریب اعصاب که بروز آن در بیماران دیابتی شایع است، کمک نماید. 

خواص  غذایی چغندر 

 چغندر سرشار از فولات است و با مصرف 100 گرم چغندر، 20 درصد از نیاز روزانه ی انسان به  ویتامین بی (فولات) تامین می شود. چغندر همچنین فاقد کلسترول بوده. این گیاه از کالری کمی برخوردار است. هر 100 گرم چغندر فقط 43 کالری دارد. چغندر حاوی مقادیر زیادی  آنتی اکسیدان است که به از بین بردن رادیکالهای آزاد در بدن کمک می نماید. چغندر همچنین از آسیب مولکولهای مضر به رگ های خونی پیشگیری نماید. همچنین چغندر حاوی مقادیر بتالین است که می تواند به کاهش  التهابات در بدن کمک  کند. چغندر منبع مناسبی از منیزیم است. با مصرف 100 گرم چغندر، 14 درصد از نیاز روزانه ی بدن انسان به منیزیم تامین می شود. چغندر از میزان بسیار کمی چربی برخوردار میباشد.
منبع: medicalnewstoday

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید