تاثیر ژنتیک بر کوتاهی قد

view


به گزارش سلامت نیوز به نقل از فرادید، اما فواید گیاهان معطر و ادویه‌جات فقط محدود به دور کمرتان نمی‌شود. پژوهشها نشان می‌دهند که این مواد مغذی، فواید بزرگی نیز برای مغز شما دارند؛ از جمله تقویت حافظه، کاهش اضطراب و حتی شاید محافظت از مغز در برابر پیدایش تومور. در زیر با چند گیاه معطر و ادویه‌ای که افزودن آنها به غذاها این فواید را نسیبتان می‌کند، آشنا می‌شوید :

جعفری و آویشن

یک تحقیق که اخیراً در برزیل انجام شده، نشان می‌دهد که وجود یک ماده طعم دهنده به نام آپیجنتین در این سبزیجات به تقویت اتصالات میان نورونها انجامیده و حتی سلولهای بنیادین ترغیب به تبدیل شدن به نورون می‌کنند. اگرچه این نتایجی است که در شرایط آزمایشگاهی بدست آمده، اما پژوهشگران تصور می‌کنند که رژیم غذایی غنی از آپیجنین بتواند بر تشکیل سلولهای مغزی و تقویت ارتباط میان آنها موثر باشد که از لحاظ تیوری می‌تواند به کاهش افسردگی و عوارض آلزایمر و پارکینسون منجر شود .

دکتر جیانا آنجلو، از دانشگاه دولتی اورگون، می‌گوید که آپیجنین ساختاری مشابه به استروژن دارد. استروژن از دیرباز به عنوان ماده‌ای شناخته شده که در تشکیل نورونها تاثیر دارد. در این مطالعه، آپجنین قادر به تقلید از استروژن بوده و نوع مشابهی از تغییرات سلولی را ایجاد نموده است .

بابونه

بابونه که از افزودنی‌های مورد علاقه چای نوشان است، یک نابودگر استرس واقعی و جواب پس داده است. بابونه باعث کاهش اضطراب می‌شود .

زردچوبه

قبل از اینکه برویم سر اصل مطلب، باید بدانید که ما سلولهای ایمنی‌ای به نام ماکروفاژها داریم که ذرات خارجی را از بین می‌برند، اما در برخی از مبتلایان به آلزایمر، ماکروفاژها به خوبی کارشان را انجام می‌دهند. وقتی که ماکروفاژها خوب پاکسازی‌ را انجام ندهند، تجمع پلاکهای آمیلویید که تصور می‌شود عامل آلزایمر باشد، پاکسازی نمی‌شود. ترکیبات خاصی در زردچوبه‌ وجود دارد که ثابت شده می‌توانند میکروفاژها را فاعل کنند و شاید بتوانند پاک شدن پلاکها از مغز افرادی که در مراحل اولیه آلزایمر قرار دارند کمک کنند . آنچه که دانشمندان هنوز به دنبال پاسخش هستند، این است که چه مقدار زردچوبه باید به صورت معمول مصرف شود تا تاثیرات آن دیده شود .


مریم‌گلی
مریم‌گلی ظاهراً باعث تقویت حافظه می‌شود. در دو تحقیق کوچک، دادن کپسولهای عصاره مریم‌گلی به افراد باعث بهبود عملکرد آنها در آزمونهای حافظه شد. دیگر پژوهشهایی که بر روی تاثیر عصاره مریم‌گلی روی حیوانات انجام شده نشان می‌دهد که این گیاه با ممانعت از فعالیت یک آنزیم، باعث بهبود یادگیری، حافظه و تمرکز می‌شود. البته به خاطر داشته باشید که مکملهای حاوی این گیاه برای برخی از افراد، از جمله افراد دچار فشار خون بالا، خطرناک است .

سیر

سیر دارای ترکیبات فعال خاصی است که می‌توانند سلولهای سرطانی را بکشند. البته این نتیجه در شرایط آزمایشگاهی بدست آمده است و نمی‌توان از آن به این نتیجه رسید که سیر حتماً می‌تواند سلولهای سرطانی در مغز انسان را نیز بکشد. اما به هر حال خوردنش ضرری ندارد و فواید عمده دیگری هم برای بدن دارد .
سلامت نیوز : مبارزه طبیعی با تومور و آلزایمر

بلندی قد شما نتیجه تعداد بیشماری از متغیرهای کوچک در ژنتیک شما است. اگر شما جز افراد قد بلند هستید، شاید قدتان بیش از 190 سانتیمتر باشد، اما این شرایط قدی خوب به هیچ وجه صرفا به علت مصرف سبزیجات یا خوردن وعده های غذایی خوب و کامل نیست .به گزارش سلامت نیوز به نقل از زندگی آنلاین، چه عواملی بر رشد تاثیر گذار است؟ با وجودی که کنترل همه عواملی که بر رشد تاثیر گذارند یا حتی مشارکت دارند ، کار غیر ممکنی است، اما با این وجود محققان به برخی از این عوامل اشاره می‌‌کنند. منجمله این موارد ژنتیک، تربیت والدین، تجارب، دوستان، خانواده ، تحصیل و روابط است. با درک نقشی که هر یک از این فاکتورها در زندگی ما ایفا می‌‌کنند، محققان بهتر قادرند که عوامل تاثیرگذارتر را مشخص کنند. تصور کنید که این عوامل همانند بلوک‌هایی هستند .

باوجودی که همه مردم نسبتا تمایل به داشتن بلوک‌های یکسانی دارند، اما این بلوک‌‌ها به بی‌نهایت روش می‌‌توانند کنار هم قرار بگیرند. شما چقدر شکل گرفته ژنتیک و پیشینه خانوادگی‌تان و چه میزان برگرفته از تجارب و زندگی‌تان هستید؟ این سوال پازلی است که صدها سال است که ذهن فلاسفه، روان شناسان و پزشکان را به خودش مشغول کرده است .

از ابتدایی ترین زمان حیات وراثت و محیط با هم در شکل‌گیری کودک و فردی که خواهد شد در تعاملند. ژنتیک و آنچه کودک از والدینش به ارث می‌‌برد همچون نقشه راهی است که مسیر رشد کودک را نشان می‌‌دهد. والدین و بچه‌‌ها، خصوصا نوجوانها اغلب نگران هستند که قدشان کوتاه تر از همسالان باشد. با وجودی که شرایط پزشکی بسیاری وجود دارد که می‌‌تواند باعث کوتاه قدی شود، اما کوتاه قدی کاملا طبیعی و نرمال است .

عوامل ژنتیکی بر استخوان‌ها تاثیر می‌‌گذارنداین پژوهش نتیجه تحقیق بر روی ژنوم و قد بیش از 25000 نفر است، که تصویری روشن از میزان تاثیر ژنتیک بر بلندی قد و حتی اینکه کدام ژنها در این فرایند نقش برجسته‌ای را ایفا می‌‌کنند در اختیار گذاشته است. دانشمندان دریافتند که عوامل ژنتیکی بر استخوانها تاثیر می‌‌گذارند و در نتیجه بر بلندی قد هم تاثیرگذار هستند .

این عامل ژنتیک است که تعیین می‌‌کند استخوانی حتی در حد میلیمتر بزرگتر شود. قد تنها موردی نیست که ژنتیک بر آن تاثیرگذار است، بلکه ژنتیک بر BMI و کلسترول خون نیز تاثیر دارد. معمولا فرمول ساده‌ای وجود دارد که با آن می‌‌توان قد کودک را تقریبا تعیین کرد، طبق این فرمول معدل قد پدر و مادر به اضافه 6.35 سانتیمتر برای کودک پسر است و برای دختر همین عدد را از معدل قد والدین کم می‌‌کنیم .

روابط خانوادگی سالمگذشته از عامل ژنتیک که تاثیر بسزایی در قد افراد دارد، محققان اذعان کرده‌اند تغذیه و روابط خانوادگی سالم و سرشار از عشق و محبت بین والدین و فرزندان نیز می‌‌تواند بر رشد سالم و صحیح آنها تاثیر گذار باشد. طبق پژوهشی اختلالات عاطفی و عدم برخورداری از محبت کافی خصوصا از جانب مادر می‌‌تواند در رشد قدی کودک تاثیر گذار باشد و باعث کوتاه قدی روانی در کودک گردد .

ژنتیک نقش بسیار مهمی در قد فرد بازی می‌‌کندبا این وجود بسیاری از بچه‌‌ها والدین شان را یا ژنهای‌شان را مقصر کوتاه قد بودن‌شان می‌‌دانند. اکثر بچه‌‌ها به این دلیل کوتاه‌اند که والدین شان کوتاه هستند. ژنتیک نقش بسیار مهمی در قد فرد بازی می‌‌کند. دانشمندان دریافتند در بدن ژنهایی وجود دارد که میزان قد فرد را تعیین می‌‌کند .

بلندی قد شما نتیجه تعداد بیشماری از متغیرهای کوچک در ژنتیک شما است. اگر شما جز افراد قد بلند هستید، شاید قدتان بیش از 190 سانتیمتر باشد، اما این شرایط قدی خوب به هیچ وجه صرفا به علت مصرف سبزیجات یا خوردن وعده های غذایی خوب و کامل نیست. بلکه این ژنتیک شما است که مشخص می‌‌کند آیا جز افراد بلند قد هستید یا جز دسته افراد کوتاه قد. طبق پژوهشی جدید محققان ثابت کرده‌اند که بیش از 697 عامل کوچک در ژنوم روی قد ما تاثیرگذار است

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید