تغذیه مناسب برای ورزشکاران

view

تغذیه مناسب نه تنها برای رشد جوانان لازم است بلکه برای جلوگیری از بروز بیماریها، حفظ سلامت افراد، و عملکرد بهتر بافت های بدن و سوخت رسانی به بدن هنگام انجام فعالیتهای ورزشی ضروری می باشد.

 در صورتیکه می خواهید در یک رقابت ورزشی شرکت کنید بهتر است اصول زیر را در جهت بهبود تغذیه خود و ارتقاء عملکرد ورزشی تان به کار برید.

تغذیه ی مناسب پیش از انجام مسابقات ورزشی:

 به خاطر داشته باشید که روزهای منتهی به روز مسابقه در جهت ذخیره ی انرژی از اهمیت بسیاری برخوردارند.

چربیها به کندی و به سختی هضم می شوند. بنابراین چند ساعت قبل از شرکت کردن در رقابتهای جسمانی از مصرف چربیها اجتناب نمایید.

سعی کنید از منابع مفید انرژی استفاده کنید. همچنین مصرف مقادیر کافی آب نیز می تواند کمک کننده باشد.

تغذیه مناسب حین مسابقات ورزشی

 مصرف نوشیدنی هایی همچون آب حین مسابقه از اهمیت بسیاری برخوردار است، زیرا با مصرف آب کافی حین مسابقه بدن شما دچار کم آبی نمی گردید. اگر مسابقه چندین ساعت به طول بینجامد و بین آن شما زمان برای استراحت دارید، مصرف یک کربوهیدرات سبک و یا میوه می تواند کمک کننده باشد.

بهتر است در حین مسابقه از مصرف نوشیدنی های کافیین دار و یا نوشیدنی های حاوی شکر فراوان اجتناب نمایید.تغذیه مناسب پس از مسابقات ورزشی:

یکی از مهمترین قسمتهایی که باید به تغذیه توجه شود، پس از برگزاری مسابقه است. میزان انرژی از دست رفته بدن باید جایگزین گردد تا بدن برای تمرین و یا مسابقه ی بعدی آماده گردد.

حتماً سعی کنید از مقادیر زیاد آب مصرف نمایید تا میزان آب از دست رفته ی بدن شما تامین گردد.
منبع: heart.org

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید