تغذیه مناسب در هنگام و پس از ورزش

view

بدن شما بمانند یک وسیله در هنگام ورزش کردن نیاز به سوخت مناسب دارد.

کالج امریکایی طب پزشکی عنوان نموده است که غذا و مایعات کافی باید قبل و بعد و در حین انجام ورزش مصرف شوند تا گلوکز خون در حین ورزش به حداکثر برسد و در نتیجه عملکرد فرد را به حداکثر مقدار خود رساند.

 ورزشکاران قبل از تمرین، در حین آن و پس از آن باید مقادیر کافی آب و مایعات بنوشند تا ورزش و تعریق باعث از بین رفتن آب بدن افراد نشود. قبل از شروع ورزش حسابی آب بنوشید.

اگر قبل از شروع حرکات ورزشی آب کافی را به بدن خود نرسانید درست مانند این است که با باک خالی انتظار داشته باشید تا ماشین حرکت نماید. اگر میزان مایعات دریافتی شما کافی نباشد توانایی شما در سوزاندن کالری نیز محدود خواهد شد.

دو ساعت قبل از شروع ورزش، مقادیر کافی مایعات بنوشید و سعی کنید از مواد غذایی کربوهیدرات دار مانند غلات کامل، ماستهای بدون چربی و یا کم چرب، پاستا، برنج قهوه ای، میوه ها و سبزیجات مصرف نمایید.

از مصرف چربیهای اشباع اجتناب کنید و حتی از مصرف پروتیین های سالم به میزان زیاد اجتناب کنید زیرا این مواد دیرتر در معده هضم می شوند و اکسیژن زیادی را دریافت می کنند.

 به فاصله ی 5 تا ده دقیقه قبل از شروع ورزش یک میوه مانند سیب یا موز بخورید. در صورتیکه یک ورزشکار حرفه ای هستید که ساعتها به ورزش می پردازد سعی کنید با نوشیدن جرعه های آب کم و مداوم به بدن خود آبرسانی نمایید.

 بعد از انجام ورزش از مایعات و کربوهیدراتها و پروتیین ها مصرف نمایید.

آب مصرفی خود را می توانید با  آبمیوه های طبیعی مخلوط کنید.

 شما در طول ورزش مقادیر زیادی از کربوهیدراتها را سوزانده اید. 20 تا 60 دقیقه پس از ورزش ماهیچه های شما می توانند کربوهیدراتها و پروتیین ها را ذخیره نمایند. مصرف پروتیین پس از ورزش باعث بازسازی و افزایش ماهیچه ها می گردد.


منبع: heart.org

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید