تفاوت ابتلا به کووید 19 در کودکان و نوزادان با بزرگسالان

دکتر حمیدرضا بادلی

view

COVID-19  در نوزادان و کودکان

در ابتدا بسیاری از افراد تصور می کردند که این بیماری در کودکان ظاهر نمی شود، اما لازم است بدانید که کودکان در هر سنی می توانند به بیماری کروناویروس 2019 (COVID-19) مبتلا شوند. البته شدت بیماری در بیشتر کودکانی که به این بیماری مبتلا می شوند به اندازه بزرگسالان نیست و برخی ممکن است به هیچ وجه علائمی از خود نشان ندهند.

به همین خاطر بهتر است علائم COVID-19 را در نوزادان و کودکان بدانید

 چرا عکس العمل کودکان در ابتلا به کووید 19 با بزرگسالان متفاوت است؟

 چه کارهایی می توانید برای جلوگیری از شیوع ویروس انجام دهید؟

چقدر احتمال دارد که کودک در اثر بیماری کورو ویروس 2019 (COVID-19) بیمار شود؟

در حالی که همه کودکان ممکن است به ویروس ناشی از COVID-19 مبتلا شوند ، اما همانطور که اشاره شد شدت بیماری آنها به اندازه بزرگسالان نیست. البته کودکان نيز به ندرت بيماري شديد را تجربه مي کنند. با وجود شیوع گسترده در سراسر جهان ، تعداد بسیار کمی از کودکان جان خود را پس از ابتلا به کووید 19 از دست داده اند.

 

کووید در کودکان

چرا کودکان نسبت به COVID-19 متفاوت واکنش نشان می دهند؟

پاسخ هنوز مشخص نیست. برخی از متخصصان معتقدند که کودکان ممکن است به شدت تحت تاثیر COVID-19 قرار نگیرند زیرا در این سن سایر ویروسهایی وجود دارند که باعث بیماری هایی مانند سرماخوردگی در کودکان می شوند. از آنجا که کودکان اغلب دچار سرماخوردگی می شوند، ممکن است آنتی بادی هایی داشته باشند که از انها در برابر COVID-19 محافظت می کنند. همچنین ممکن است که سیستم ایمنی کودکان متفاوت از سیستم ایمنی بزرگسالان با ویروس متفاوت برخورد کند. سیستم ایمنی بدن برخی از بزرگسالان به نظر می رسد بیش از حد به ویروس واکنش نشان می دهد و باعث آسیب بیشتر به بدن آنها می شود. این ممکن است در کودکان کمتر اتفاق بیفتد.

علاوه بر این ، در کودکان احتمال ابتلا به بیماری مزمن مانند بیماری های قلبی ، فشار خون بالا یا دیابت کمتر است. بزرگسالانی که این شرایط را دارند در معرض خطر ابتلا به بیماری جدی COVID-19 هستند. هنوز مشخص نیست کودکانی که شرایط پزشکی مزمن یا نیازهای ویژه ای دارند تحت تاثیر COVID-19 قرار می گیرند یا خیر.

نوزادان چگونه تحت تاثیر COVID-19هستند؟

اگرچه ابتلای نوزادان نادر است ، کودکان زیر 1 سال (نوزادان) در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید با COVID-19 قرار دارند. این مسئله به احتمال زیاد به دلیل سیستم ایمنی نابالغ آنها و مجاری هوایی کوچکتر است ، که باعث می شود آنها بیشتر در معرض مشکلات تنفسی با عفونت های ویروس تنفسی قرار گیرند.

مطالعه ای که بر روی بیش از 2100 کودک مشکوک یا تایید شده  COVID-19 در چین بین اواخر دسامبر و اوایل فوریه انجام شد نشان داد که تقریباً 11 از نوزادان دارای بیماری شدید یا بحرانی بودند. در مقایسه ، میزان بیماری شدید یا بحرانی در  7 کودکان سنین 1 تا 5 سال، 4 برای افراد 6 تا 10 سال ، 4 برای افراد 11 تا 15 سال و 3 برای افراد 16 سال و بالاتر بوده است.

نوزادانی که تست COVID-19 منفی دارند می توانند از بیمارستان به خانه فرستاده شوند. تا زمانی که مادر بهبود نیابد ، توصیه می شود ارتباط نزدیک خود را با کودک به حداقل برسانید و از ماسک صورت استفاده کرده و هنگام نزدیکی کودک دست های خود را بشویید.

علائم COVID-19 در کودکان

در حالی که کودکان و بزرگسالان علائم مشابهی با COVID-19 را تجربه می کنند، علائم کودکان ممکن است خفیف تر باشد. بیشتر کودکان طی یک یا دو هفته بهبود می یابند. علائم آنها می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • تب
  • آبریزش بینی
  • سرفه
  • خستگی
  • دردهای عضلانی
  • استفراغ
  • اسهال

اگر فرزند شما علائم COVID-19 را دارد و فکر می کنید ممکن است COVID-19 داشته باشد ، با پزشک خود تماس بگیرید. کودک خود را تا حد ممکن در خانه و به دور از دیگران نگه دارید.

 

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید