تومور مغزی و اختلال حافظه

view

بر طبق تحقیقات بزرگسالانی که در کودکی دچار تومورهای مغزی شده‌اند نسبت به سایر بزرگسالان ممکن است بیش‌تر دچار ضعف حافظه شوند.

محققان 17 بزرگسال که در کودکی دچار عارضه‌ی تومور مغزی در ناحیه‌ی فوسا پوستریر بوده‌اند را مورد تست قرار دادند و یک گروه کنترل 17 نفره برای مقایسه نتایج مورد انتخاب قرار گرفتند.

کسانی‌که دچار عارضه‌ی مغزی شده بودند، نمرات به مراتب پایین‌تری را از نظر کارکرد حافظه نسبت به گروه کنترل به‌دست آورند. حافظه در واقع توانایی به‌خاطر آوری و استفاده از اطلاعات در دوره‌ی زمانی کوتاه است. محققان بر این باورند که حافظه‌ی کوتاه مدت جزء مهمی از تفکر در سطوح بالاتر است.

اسکن‌های مغز نشان داده که حوزه‌های مختلف مغز در افراد زنده مانده پس از تومور مغزی برای به‌خاطر آوردن درگیر می‌شوند که در افراد سالم این‌گونه نمی‌باشد.

افزایش فعالیت دراین حوزه‌ها به دلیل عملکرد ضعیف حافظه‌ی کوتاه مدت در به‌خاطر سپاری وقایع است. هدف محققان شناسایی مکانیزم عصبی عملکرد حافظه‌ی کوتاه مدت است در کسانی‌که در کودکی دچار تومورهای مغزی شده‌اند.

ترشیاکینگ استاد عصب شناسی و روانشناسی دانشگاه جورجیا عنوان نمود که مغز بازماندگان پس از تومورهای مغزی برای به‌خاطر سپاری نیاز به کارکرد نواحی بیش‌تری از مغز دارند. این نتایج کمک شایانی در جهت ارتقای درک مشکلات حافظه‌ای در کسانی‌که در کودکی دچار عارضه‌های مغزی شده‌اند دارد و باعث پیشرفت درمان در این افراد می‌شود.

مشکلات عملکرد حافظه در بیماری‌های دیگری همچون شیزوفرنی و صدمات مغزی تروماتیک بسیار شایع است.


منبع: nlm.nih.gov

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید