جلوگیری ازبروز لکه های دندانی

دکتر امیر شیرازی

view

سعی کنید از لک شدن دندان‌ها یتان مخصوصا بعد از سفید کردن انها جلوگیری کنید.

لایه بیرونی مینای دندان با افزایش سن تحلیل می‌رود. لایه زیرین مینا، عاج نام داردو نسبت به مینا کمی زردتر است. سعی کنید از لک شدن دندان‌ها یتان مخصوصا بعد از سفید کردن انها جلوگیری کنید. درصورتیکه  مراقب مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگی که مصرف می کنید باشید ،اثرات سفید کردن دندان‌ها ممکن است تا یکسال هم دوام  داشته باشد. سفید کردن مداوم دندان‌ها  می تواند باعث تغییر  رنگ دندانها شود..

برای جلوگیری از لک شدن دندان‌هایتان سیگار نکشید


یکی از مهمترین دلایل لکه شدن دندان‌ها سیگار کشیدن است.استعمال دخانیات برای سلامتی انسان مضر است. توتون و تنباکو باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای بر روی دندان می‌شوند و می توانند به مینای دندان نفوذ می‌کند.این  لکه‌ها با استفاده از مسواک براحتی از بین نمی‌روند. هرچه مدت سیگار کشیدن فرد طولآنی تر باشد ، لکه‌های ایجاد شده  ماندنی تر می‌شوند. استعمال سیگار علاوه بر ایجاد لکه های دندانی همراه با مضرات دیگری برای سلامت انسان است.، مضراتی همچون بوی بد دهان و التهاب لثه و افزایش احتمال بروز انواع سرطان ها از جمله عوارض استعمال سیگار است.

 

مصرف برخی  مواد غذایی می توانند باعث ایجاد لکه‌های دندانی ‌شوند


مراقب چیزهایی که می‌خورید باشید. مصرف بعضی از مواد غذایی می‌توانندانسان شوند. یک راه حل ساده برای تشخیص اینکه چه ماده ی غذایی می تواند باعث لک شدن دندانها گردد این است: دندانپزشکان معتقدند هر چیزی که ریخن آن بر روی یک تی شرت نخی سفید بتواند موجب لک شدن آن شود می تواند.. باعث تغییر رنگ دندانها شود .برای مثال نوشیدن قهوه روی دندان می تواند باعث ایجاد لک های دندانی گردد. مصرف سایر مواد غذایی و یا نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه‌ها ،  چای و آبمیوه‌ها نیز می تواند باعث ایجاد لک های دندانی گردد. لکه‌های دندانی ناشی از مصرف مواد غذایی  به آرامی بر روی دندانها ایجاد می‌شوند و با افزایش سن بیشتر قابل تشخیص  می‌گردند.

نوشیدن برخی مایعات می تواند باعث ایجاد لک های دندانی گردد


آب انگور یا آب آلبالو اگرچه حاوی آنتی اکسیدان هستند اما به سادگی باعث لک شدن  دندان‌ها می شوند.. البته این بدین معنا نیست که بایداز مصرف آنها صرف نظر کنیم اما باید بخاطر داشته باشیم که بعد از مصرف آنها دندانهایتان را با آب بخوبی بشویید. البته مواد غذایی دیگری نیز هستند که لک کننده دندان هستند.سعی کنید بلافاصله بعد از مصرف آنها مسواک بزنید و یا دهان خود را با آب بشویید.  چغندر، زغال اخته، تمشک و قهوه  رنگ‌های خود را بر روی دندان‌ها بجای می‌گذارند.

 

بیشتر بخوانید 

چه نوع خمیردندانی باید استفاده کنم؟
استفاده از خمیردندان حاوی غلظت صحیحی از فلوراید، مهم می باشد.
چگونه دندانهای سفیدتری داشته باشیم؟
مهمترین قسمت یک لبخند زیبا، داشتن دندانهای سفید و براق همچون مروارید است.
پوسیدگی دندانی
از جمله ی رایج ترین علت های بروز دندان درد، بروز پوسیدگی دندانی است.
مطب دندانپزشکی و نگرانی کودکان
اولین تجربه شما، در مطب دندانپزشکی چگونه بود
آیا کشیدن دندان عقل ضروری است؟
دندان عقل، جزو آخرین دندان هاییست که در اواخر نوجوانی و یا در اوایل بیست سالگی می روید.
دندانهای ما از کودکی تا بزرگسالی
تعداد دندانهای کودکی از دندانهای بزرگسالی متفاوت است.
منبع: webmd

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید