حساسیت به پروتئین شیر گاو

دکتر حمیدرضا بادلی

view

علل، علائم، و درمان حساسیت به پروتئین شیر گاو

آلرژی به پروتئین شیر گاو یا Cow’s milk protein allergy یکی از شایعترین آلرژی های مواد غذایی است. اگر چه اغلب شیرخواران مبتلا به حساسیت یا آلرژی به شیر گاو، علائم گوارشی مانند اسهال، استفراغ، یبوست و ریفلاکس دارند اما این کودکان علائم غیر گوارشی دیگری مانند مشکلات پوستی (کهیر و اگزما)، تنفسی (سرفه مداوم و خس خس یا ویزینگ سینه) و یا علائم عمومی دیگری مانند خستگی و مشکلات خواب هم دارند.

با توجه به تنوع علائم آلرژی به پروتئین گاو در شیرخواران در بسیاری از اوقات تشخیص این بیماری بسیار مشکل است بخصوص وقتی با علائمی دیگر مانند ریفلاکس، گریه های مکرر و یا مشکلات خواب همراه باشد چون ممکن است دلائل دیگری هم وجود داشته باشند که چنین علائم غیراختصاصی دارند.

همیشه علائم بلافاصله و یا 2 ساعت پس از شیر خوردن اتفاق نمی افتد گاهی ممکن است علائم شیرخوار چند روز یا چند هفته بعد از مصرف پروتئین شیرگاو نمایان گردد.

بنابراین گاهی تشخیص این عارضه براحتی صورت نمی گیرد ولی، تشخیص صحیح و بموقع و تغییر تغذیه ای شیرخواردر بسیاری از اوقات، مشکلات او برطرف می شود.

بنابراین اگر فرزندتان هر کدام از علائم حساسیت یا آلرژی به پروتئین به شیر گاو داشت را به پزشک کودکان تان مراجعه نمایید.

ما پزشکان از  استرس های شما والدین آگاهیم بنابراین باید با کمک هم به تشخیص این بیماری برسیم. اگر فرزندتان هر کدام از این علائمی که شک به حساسیت به شیر گاو را زیاد می کند داشتید حتما به پزشکتان مراجعه نمایید. اما پیشنهاد می نماییم قبل از هرگونه اقدامی مانند قطع پروتئین گاو حتماً با پزشک تان مشورت نمایید.

مهمترین علائم شیرخواران مبتلا به حساسیت به شیر گاو:

 

  • علائم گوارشی: استفراغ، شیر بالا آوردن مکرر، ریفلاکس، عدم تمایل به شیر خوردن، اسهال ( با یا بدون اسهال)، یبوست و سوء هاضمه
  • علائم تنفسی: خس خس یا ویزینگ تنفسی، آبریزش بینی مداوم و سرفه های مکرر
  • علائم پوستی: کهیر، دانه های زیرپوستی مسطح و یا برآمده، تورم لب ها و پلک ها، پوست قرمز، خشک خارش دار (اگزما)
  • علائم عمومی: خستگی، خواب آلودگی و گیجی، بی قراری، اختلال خواب، شوگ آنافیلاکس (حساسیت بسیار شدید)، اختلال رشد و گریه های غیر قابل کنترل

 

چرا حساسیت به شیر گاو در شیرخواران ایجاد می شود؟

آلرژی به شیر گاو وقتی ایجاد می شود که سیستم ایمنی بدن بر علیه پروتئین موجود در شیر گاو فعال می گردد. سیستم ایمنی این پروتئین را به عنوان یک عامل مهاجم، خارجی و دشمن مانند ویروس ها و باکتریها می شناسد و شروع به مقابله با آن(پروتئین شیر گاو) می کند. این واکنش می تواند باعث علائمی مانند ضایعات پوست و شوک حساسیتی شدید (آنافیلاکتوئید) گردد.

واکنش های سریعی که معمولاً ظرف 2 ساعت بعد از خوردن پروتئین گاوی ایجاد می شود شامل استفراغ و علائم حساسیتی مانند خس خس سینه، آبریزش بینی، ضایعات پوستی، کهیر، تورم لب و تورم پلک هاست.

علائم دیگر شامل بالا آوردن شیر، کولیک، اسهال، یبوست، آبریزش بینی، سرفه، پوست خشک، پوسته پوسته، پوست خارش دار که می تواند چند روز تا چند هفته بعد اتفاق بیافتد.

 اگر چه علائم حساسیت به شیر گاو برای والدین نگران کننده است ولی با تنظیم رژیم غذایی شیرخوار اغلب مشکلات آنها بهبود می یابد.

منبع: https//uptodate.com
دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۸ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید