حضور کودک در فضای بسته باعث چاقی است

view

در جدیدترین پژوهشهای صورت پذیرفته نتایج نشان داده اند که کودکان بین 3 تا 5 سال که مدام در فضاهای بسته هستند و دسترسی به فضاهای آزاد را ندارند، با افزایش خطر بروز چاقی در سن 7 سالگی مواجه هستند. 
این نتایج در همایش سالانه ی انجمن دیابت اروپا در استکهلم گزارش شد. کودکانی که در دوران کودکی دچار اضافه وزن و چاقی هستند، در معرض خطر بیشتری از ابتلا به چاقی و اضافه وزن در دوران بزرگسالی می باشند. 
چاقی کودکان در دوران کودکی، عامل بسیار مهمی در بروز دیابت نوع دوم در بزرگسالی کودک می باشد. 
وضعیت اجتماعی و اقتصادی والدین و شرایط زیست محیطی از جمله ی عوامل تاثیر گذار در ایجاد اضافه وزن دوران کودکی می باشد.
 در مطالعه ای که بر روی حدود نوزده هزار کودک متولد شده بین سالهای 2000 تا 2001 صورت پذیرفت، نتایج نشان داد که عدم دسترسی کودک به فضای آزاد مانند باغ و پارک در کودکانی که از خانواده هایی با سطح تحصیلات پایینتر هستند، می تواند موجب افزایش احتمال بروز اضافه وزن یا چاقی در هفت سالگی کودک گردد.
 خطر اضافه وزن یا چاقی در سن 7 سالگی در کودکانی که از خانواده هایی با تحصیلات بالاتر بودند اما در مناطق و قسمتهای محروم شهر زندگی می کردند نیز، افزایش نشان داد.
 در این مطالعه از مدلسازی رایانه ای برای محاسبه ی ارتباط بین اضافه وزن و عواملی همچون میزان دسترسی به فضای آزاد و منطقه ای که کودک در آن ساکن بوده است،استفاده گردید. 
عدم دسترسی به فضای باز مانند پارک و باغ درسنین بین 3 تا 5 سال در کودکانی که از خانواده هایی با تحصیلات پایینتر بودند، باافزایش خطر بروز چاقی در 7 سالگی کودک ارتباط داشته است.
 عدم دسترسی کودک به فضای باز به شدت در امکان بروز چاقی در بزرگسالی وی مرتبط می باشد. 
البته میزان تحصیلات والدین می تواند در این میان یک عامل تعدیل کننده باشد. 

 

برای مطالعه بیشتر در مورد چاقی کلیک نمایید

 

 

منبع: www.sciencedaily.com/releases/2015/09/150915211336.htm

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید