دررفتگی مادرزادی مفصل ران چیست

دکتر جواد ذوقی

view   مفصل ران : به این مفصل باصطلاح گوی و کاسه ای می گویند. درواقع سر استخوان ران مانند گوی در کاسه ی استخوان لگن قرار می گیرد

 

دراین حالت  DDH ، قسمت کاسه ای مفصل یعنی لگن شکل طبیعی ندارد. به همین دلیل این مفصل شل می شود. قسمت گوی یا سر استخوان ران براحتی سُر می خورد وازقسمت کاسه ای مفصل خارج می شود که پزشکان به این حالت دررفتگی می گویند.

علایم دررفتگی مادرزادی مفصل ران:

دراوایل شیرخواری علامتی ندارد.اما درروزهای اولیه با معاینه متخصص کودکان قابل تشخیص است. البته همه نوزادان به صورت معمول برای دررفتگی لگن معاینه می شوند .

 

گاهیی تشخیص دررفتگی زمانی داده می شود که بدلیل علتی دیگر برای کودک عکس رادیوگرافی لگن گرفته می شود.

درنوپایان وکودکان علایم آن ظاهر می شود.یعنی کودک لنگش و یا چرخش پا به سمت بیرون پیدا می نماید.

آیا تستی برای تشخیص رفتگی مادرزادی مفصل ران داریم ؟پزشک پای شیرخوار را دراطراف مفصل ران می چرخاند. نگاه میکنند تا ببینند پاها قرینه هستندویااینکه یکی از دیگری کوتاه تر نباشد.برای تشخیص ممکن است درخواست سونوگرافی ویا عکس رادیولوژی شود.

چگونه در رفتگی مادرزادی مفصل ران درمان می شوند؟

درمان DDH به سن کودک وابسته است.

 

درمان دررفتگی مادرزادی مفصل ران در سن کمترازدوماهگی : چون این مفصل به طور طبیعی درسنین پایین شل است پزشک با معاینه آن را پایش می کند.گاهی به خودی خود بهبود می یابد اما اگر هنوز این شل بودن دربین 2 تا شش ماهگی ادامه داشت از وسیله ای بنام پاولیک هارنس برای 2 تا 3 ماه استفاده می کنند(شکل زیر)


درمان برای شیرخواران وکودکان بالاتراز 6 ماه استفاده ازیک روش جراحی است و پس از آن باید یک دوره 3 تا 4 ماهه از گچ استفاده نمایند.

دررفتگی مادرزادی 

 

آیا درمان دررفتگی مادرزادی مفصل ران طولانی است؟


 بستگی به شدت درگیری وزمان تشخیص دارد ولی با درمان مناسب وبه موقع نیاز به درمان طولانی وجودندارد.

 

آنهاییکه که بسیار دیر تشخیص داده می شوند ممکن است آسیب جدی ودرد مفصل ران داشته باشند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید