درمانهای دارویی و گیاهی سنگ کیسه صفرا

دکتر حمیدرضا بادلی

view

سنگ کیسه صفرا بدلیل رسوب مواد سخت در کیسه صفرا ایجاد می شود. دو نوع سنگ کیسه صفرا وجود دارد.

1) سنگ کلسترولی که از مبدار زیاد کلسترول تشکیل شده است.

2) سنگ های رنگ دانه ای که بدلیل وجود مقدار زیاد بیلی روبین ایجاد می شود.

جراحی تنها روش درمانی قطعی برای سنگ کیسه صفرا است اما عقایدی وجود دارد که معتقدند که شاید درمان های غیر طبی تاثیری در بهبود آن داشته باشد.

در این نوشتار سعی شده است عقاید و دلایلی که باعث شده بعضی از افراد از آن برای درمان سنگ کیسه صفرا استفاده می شود مورد بررسی قرار بگیرد.

چگونه می توان سنگ کیسه صفرا را بدون جراحی درمان کرد؟

سنگ کیسه صفرا می تواند درد تیز و شدید در ناحیه بالایی شکم ایجاد نماید. پزشک تان بهترین درمان را در مورد سنگ کیسه صفرا به شما ارائه خواهد داد. اگر سفیده چشم شما زرد شده تب و یا لرز و درد شدید شکم داشتید حتما  اورژانسی اقدام نمایید.

دلایل اصلی ایجاد سنگ کیسه صفرا

  • کبد شما بیش از اندازه صفرا تولید می کند.
  • بدن شما ماده رنگی درونزادی به نام بیلی روبین تولید می کند که نمی تواند آن را حل نماید.
  • کیسه صفرا به راحتی تخلیه نمی شود.

بعضی از افراد تصور می کنند که شستشوی کیسه صفرا می تواند باعث حل شدن و دفع سنگ کیسه صفرا شود 

1- روغن زیتون

هنوز بعضی از افراد تصور می کنند که مصرف ترکیبی از روغن زیتون و داروهای گیاهی برای درمان دو یا بیش از سه روز کمک کننده است، این افراد فقط در این مدت از مواد یاد شده، استفاده می کنند و از خوردن مواد غذایی امتناع می کند این روش نه تنها موثر نیست بلکه برای بیماران دیابتی می تواند با ایجاد هیپوگلیسمی، مشکلات شدیدی ایجاد نماید.

2- آب سیب:

بعضی ها تصور می کنند آب سیب با نرم کردن سنگ کیسه صفرا باعث از بین رفتن آن می شود این عقیده بدنبال یافته تصادفی در یک تحقیق در سال 1999 مطرح شد ولی پس از آن تحقیقات دیگر نتوانسته است این اثر را از آب سیب ببیند. آب سیب برای افراد دیابتی، هیپوگلیسمی و زخم معده تاثیرات بدی می گذارد.

3- سرکه سیب و سنگ کیسه صفرا

اغلب از سرکه سیب به عنوان پالایش دهنده یاد برده می شود. اگر چه سرکه سیب بر روی قند خون اثر مثبتی دارد ولی شواهد علمی از تاثیر آن بر سنگ کیسه صفرا ثابت نشده است.

 

بیشتر بخوانید: تغذیه بعد از عمل جراحی کیسه صفرا

 

4- یوگا در درمان سنگ کیسه صفرا

ادعاهایی در بین مردن وجود دارد که مدعیاست که سنگ کیسه صفرا می تواند با یوگا دفع گردد. در مطالعه ای ثابت شده است که یوگا می تواند باعث بهبود پروفایل چربی (میزان چربی) می گردد. اگر چه در بعضی از مطالعات باعث علائم سنگ کیسه صفرا می شود اما هنوز مطالعه علمی تاثیر یوگا را در درمان کیسه صفرا ثابت نکرده است.

5- شیر خاربن:

شیر خاربن ممکن است در درمان بیماری کبدی و کیسه صفرا موثر باشد. تصور می شود که این ماده، باعث تحریک هر دو عضو یاد شده می شود. اما محققین تاثیر مفیدی از این ماده در درمان سنگ کیسه صفرا ندیده اند.

این ماده می تواند باعث کاهش قند خون در مبتلایان به دیابت نوع دو گردد بنابراین در صورت استفاده از این دارو پزشکتان را از مصرف آن آگاه نمایید.

6- کنگر فرنگی:

اثرات مفید آن در عملکرد کیسه صفرا دیده اند. این ماده باعث تحریک صفرا و تاثیر مفید در کبد می شود. اما مطالعه ای علمی در مورد اثر کنگرفرنگی در مورد سنگ کیسه صفرا انجام نگرفته است.

7- داروهای طب سنتی چینی:

از داروهای طب سنتی چینی محسوب می شود که در درمان سنگ کیسه صفرا استفاده می شود می تواند باعث کاهش سرعت تشکیل سنگ کیسه صفرا گردد.

8- روغن کرچک:

بعضی از افراد از این ماده برای درمان یا پالایش کیسه صفرا استفاده می کنند اما شواهد علمی برای تاثیر آن بر روی سنگ کیسه صفرا وجود ندارد.

9- طب سوزنی:

طب سوزنی ممکن است باعث تخفیف درد سنگ کیسه صفرا با کاهش اسپاسم، تسهیل جریان صفرا و بهبود عملکرد کیسه صفرا گردد. اما برای اثبات اثرات آن بر روی سنگ کیسه صفرا مطالعات بیشتر علمی لازم است تا مورد تائید نهایی قرار گیرد.

درمان های دیگر سنگ کیسه صفرا

داروهای طبی و جراحی عموماً برای درمان سنگ کیسه صفرا استفاده می شود.

داروهایی که در درمان سنگ کیسه صفرا استفاده می شود.

دو دارو برای حل کردن سنگ های ریز کیسه صفرا استفاده می شوند.

اورسو دی اکسی کولیک اسید Ursodeoxycholic acid

چنودی اکسی کولیک اسید

در سال 1989 مطالعه ای در مورد تاثیر اورسودی اکسی کولیک برای پیشگیری از تشکیل سنگ کیسه صفرا به همراه رژیم کم کالری در افراد چاق انجام شد که تاثیر اورسودی اکسی کولیک برای پیشگیری از تشکیل سنگ کیسه صفرا به همراه رژیم کم کالری در افراد چاق انجام شد که تاثیری مفید در آنها داشته است. اما درمان این بیماران حداقل حدود 2 سال طول می کشد و در صورت قطع آن احتمال تشکیل مجدد سنگ وجود دارد.

جراحی

با جراحی کیسه صرا برداشته می شود به این عمل باصطلاح کوله سیتکتومی می گویند. با برداشتن آن احتمال سنگ دیگر وجود دارد. نبود کیسه صفرا در بدن فقط تاثیر بسیار  جزئی در روال عادی عملکرد بدن دارد. به زبان دیگر می توان گفت وجود آن برای بدن حیاتی نیست.

نکاتی برای پیشگیری از سنگ کیسه صفرا

سنگ کیسه صفرا در افراد زیر شایع است:

  • زنان
  • افراد بالای 40 سال
  • افراد چاق
  • زنان حامله
  • مصرف داروهای هورمونی
  • مصرف غذاهای چرب

مجموعه ای از ژنتیک، تغذیه و فاکتورهای روش زندگی از علل اصلی تشکیل سنگ کیسه صفرا هستند.

 

 

بیشتر بخوانید: 

تغذیه بعد از عمل جراحی کیسه صفرا

تاثیرات بارداری بر کیسه صفرا در مادران باردار

درمان سنگ کیسه صفرا

 

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۰ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

متخصصین

حمیدرضا بادلی

حمیدرضا بادلی

فوق تخصص کلیه کودکان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید