درمان بیوفیدبک یا بازخوراند زیستی چیست

view

زمانیکه به منظور سلام و خداحافظی با دوستتان، دستان خود را تکان می دهید و یا زانوهایتان را برای بالا رفتن از پله بلند می کنید شما اقداماتی را که انجام می دهید تحت کنترل دارید.

اما سایر فعالیتهای بدن مثل ضربان قلب، دمای بدن و سطح فشار خون تحت کنترل مستقیم ما نیستند و در واقع تحت کنترل سیستم عصبی بدن ما هستند.

میزان ضربان قلب شما تحت اراده ی مستقیم شما نیست بلکه تحت تاثیر محیط است، عصبی بودن، هیجان زده شدن و ورزش کردن بر روی میزان ضربان قلب ما تاثیر گذارند.

یکی از تکنیک هایی که می تواند به کنترل ما بر روی این موارد کمک نماید بیوفیدبک است.

از درمان بیوفیدبک به منظور کنترل و یا پیشگیری از بروز وضعیت خاصی در بدن مورد استفاده قرار می گیرد. وضعیت هایی همچون سردردهای میگرنی، دردهای مزمن، و یا سطح فشار خون بالا را می توان با استفاده از درمانهای بیوفیدبک تحت کنترل قرار دارد.

در واقع، قدرت ذهن و آگاهی از آنچه که در درون ما اتفاق می افتد، ایده ی اصلی در درمان بیوفیدبک است که می تواند باعث کنترل بیشتر انسان بر سلامت بدن وی باشد.

درمان بیوفیدبک چگونه عمل می کند؟

محققان دقیقاً از چگونگی عملکرد درمان فیدبک آگاهی ندارند؛ اگر چه معتقدند که درمان فیدبک به آرامش بیشتر فرد کمک می نماید و این امر تاثیر بسزایی در التیام بسیاری از دردها و بیماریهای مرتبط با استرس دارد.

در طول درمان بیوفیدبک، الکترودها به پوست متصل می شوند. این الکترودها سیگنالهایی را به نمایشگر می فرستند که نشانگر میزان ضربان قلب و میزان تنفس، سطح فشار خون، دمای بدن، تعرق و یا فعالیت عضلانی می باشند.

وقتی فرد تحت استرس باشد، این عملکردها دچار تغییر می شود. میزان ضربان قلب افزایش می یابد، عضلات منقبض می شوند، سطح فشار خون فرد بالا می رود، تعرق فرد بیشتر می شود و تنفس کوتاهتر می گردد.

شما می توانید این تغییرات را بر روی مانیتور مشاهده نمایید و سپس برای متوقف نمودن این تغییرات فوراً عکس العمل نشان دهید.

تمریناتی که در طی درمان بیوفیدبک به منظور ایجاد آرامش بکار می روند

شامل:

تنفس عمیق، مدیتیشن، تمرکز بر روی افکار مثبت و خارج کردن ذهن از افکار منفی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید