درمان ورم غدد لنفاوی مغبنی یا لنفوگرانولوم ونروم

دکتر بهرام دربندی

view

لنفوگرانولوم ونروم

لنفوگرانولوم ونروم یا ال جی وی، بیماری مقاربتی ای است که عامل آن باکتری کلامیدیا تراکوماتیس می باشد. این بیماری می تواند از طریق تماس پوستی یا دخول جنسی منتقل شود. همچنین می تواند سبب حساس و متورم شدن غدد لنفاوی کشاله ران شود. درد مقعد و التهاب راست روده نیز میتواند رخ دهد که بر حرکات روده اثر می گذارد.

ال جی وی نیز همانند دیگر بیماری های مقاربتی که سبب ایجاد زخم می شوند، می تواند به انتقال اچ آی وی کمک کند. گاهی کولیت زخمی، به اشتباه عامل ایجاد علائم راست روده ای ال جی وی شناخته می شود.

علائم تورم غدد لنفاوی مغبنی یا لنفوگرانولوم ونروم

  • غدد بزرگ و یا متورم
  • برجستگی پوستی
  • زخم باز در پوست
  • غدد حساس

خود مراقبتی در تورم غدد لنفاوی مغبنی یا لنفوگرانولوم ونروم

این راهکارهای خودمراقبتی ممکن است حین درمان ال جی وی کمک کننده باشند: از عفونت مجدد ، به واسطه ی تماس جنسی با افراد مبتلا به ال جی وی پرهیز کنید. اگر شریک جنسیتان نیز تحت درمان ال جی وی قرار دارد، تا زمانی که درمانش به اتمام نرسیده و علائم ناپدید نشده اند، تماس جنسی برقرار نکنید.

پزشک چگونه تورم غدد لنفاوی مغبنی یا لنفوگرانولوم ونروم را تشخیص میدهد

پزشک تاریخچه ی پزشکی شما را خواهد پرسید و یک معاینه ی فیزیکی و آزمایش هایی را برای شناسایی آنتی بادی های کلامیدیا و رد احتمال بیماری های دیگر، انجام خواهد داد. پزشکتان ممکن است نمونه ای از زخم هایتان را جمع آوری کرده و برای آزمایش به مرکز بهداشتی درمانی مربوطه بفرستد.

عوامل خطر ابتلا به ورم غدد لنفاوی مغبنی یا لنفوگرانولوم ونروم

همجنس بازی در مردان، داشتن شرکای جنسی متعدد، داشتن رابطه ی مقعدی حفاظت نشده، اچ آی وی مثبت بودن

پیشگیری از ورم غدد لنفاوی مغبنی یا لنفوگرانولوم ونروم

تنها راه پیشگیری از لنفوگرانولوم ونروم یا هر بیماری مقاربتی دیگری، پرهیز از تماس جنسی یا حضور در یک رابطه ی متقابل انحصاری با فردی ست که به بیماری مقاربتی ای مبتلا نباشد. این راهکار ها همچنین می توانند به پیشگیری از ال جی وی کمک کنند. اگر در 60 روز گذشته با فردی مبتلا به ال جی وی، رابطه داشته اید، آزمایش شوید. شما ممکن است بتوانید با مصرف آنتی بیوتیک ها به مدت یک هفته از آن پیشگیری کنید. با کسی که به ال جی وی مبتلاست، تا اتمام دوره ی درمان آنتی بیوتیک ها(3 هفته) و از بین رفتن علائمش، رابطه برقرار نکنید. حین رابطه از کاندوم های لاتکس استفاده کنید(یا مطمئن شوید که شریکتان استفاده می کند). استفاده ی صحیح ممکن است از ال جی وی پیشگیری کند. اما بیماری های مقاربتی می توانند از طریق مناطقی از اندام های تناسلی که با کاندوم پوشانده نشده اند، ایجاد شوند.

درمان ورم غدد لنفاوی مغبنی یا لنفوگرانولوم ونروم

درمان های لنفوگرانولوم ونروم شامل: آنتی بیوتیک، پرهیز از رابطه ی جنسی تا پایان درمان و از بین رفتن علائم، می باشد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر نشانه های لنفوگرانولوم ونروم را دارید یا در 60 روز گذشته با فردی مبتلا به آن رابطه جنسی داشته اید، به پزشک مراجعه کنید. موارد تنگی راست روده ممکن است به درمان اورژانسی نیاز داشته باشند.

انتظار میرود در ورم غدد لنفاوی مغبنی یا لنفوگرانولوم ونروم

در مرحله اول، شما ممکن است سه تا 12 روز پس از آلوده شدن، متوجه یک برآمدگی کوچک و بدون درد و یا سوزش در نواحی تناسلی خود شوید. این مورد ظرف چند روز برطرف خواهد شد. این زخم همچنین ممکن است درون میزراه، واژن یا راست روده پنهان باشد. بنابراین اگر شما با فردی مبتلا به ال جی وی رابطه جنسی داشته اید، حتی در صورتی که علائمی ندارید، باید به پزشک مراجعه کنید. در عرض دو تا شش هفته، ممکن است عفونت به غدد لنفاوی کشاله ران گسترش یافته و آن ها را حساس و متورم سازد. اگر شما از طریق مقاربت مقعدی آلوده شده اید، ممکن است دچار درد، التهاب و ترشحات مقعدی شوید. اگر شما عفونت را زود درمان نکنید، زخم و باریک شدن(تنگی) می تواند ایجاد شود، که سبب اسهال و درد حرکات روده خواهد شد. شما ممکن است به استفاده از آنتی بیوتیک (معمولا داکسی سایکلین) برای مدت سه هفته نیاز پیدا کنید. همچنین باید به هر کس که طی 60 روز گذشته با شما تماس جنسی داشته، اطلاع دهید؛ بنابراین آنها می توانند مورد معاینه و درمان قرار گیرند. پرهیز از رابطه جنسی باید تا پایان دوره درمان و ناپدید شدن کامل علائمتان صورت گیرد. اگر شما اچ آی وی دارید، درمان یکسانی دریافت خواهید کرد؛ اما ممکن است از بین رفتن علائمتان، زمان بیشتری ببرد.

حقایقی درمورد ورم غدد لنفاوی مغبنی یا لنفوگرانولوم ونروم

زنان باردار و شیرده مبتلا به ال جی وی به جای داکسی سایکلین با اریترومایسین درمان می شوند.

عوامل تشدید کننده ورم غدد لنفاوی مغبنی یا لنفوگرانولوم ونروم

گسترش عفونت، زخم و تنگی راست روده، ایجاد فیستول( ارتباطات غیرعادی میان راست روده و واژن). فیستول ها همچنین می توانند میان راست روده و مثانه یا واژن و مثانه نیز ایجاد شوند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید