درمان یایسگی مردان

view

برای درمان مناسب یایسگی مردان باید از جایگزینی هورمون تستوسترون(TRT ) ، داروهای گیاهی، رژیم غذایی مناسب، حمایت‌‌های روحی از سوی خانواده و داشتن خواب کافی و فعالیت‌‌های ورزشی منظم درکنارهم استفاده کرد

 

جایگزینی با هورمون تستوسترون(Testosterone Replacement Therapy

)


 TRT از ابتدایی ‌ترین درمان‌ها در آندروپوز  یا یایسگی مردان است و هدف آن برگرداندن سطح تستوسترون به مقدار طبیعی است. تستوسترون تاثیر بسیار مناسبی در کم کردن علایم آندروپوز دارد.  TRT به اشکال تزریقی، خوراکی و انواع ژل کاربرد دارد و در کل می‌‌توان گفت علاوه بر داشتن اثر محافظتی بر روی بیماری‌‌های قلبی، دیابت و کند ذهنی می‌‌تواند میل جنسی را افزایش داده، قوای بدنی را بهبود بخشیده و قدرت ماهیچه‌ ای را افزایش دهد.

باید یادآوری نماییم که که هنوز محققان درمان با تستوسترون را برای افرادیکه بدون علایم یا بدون کاهش قابل ملاحظه هورمون تستوسترون هستند را به هیچ وجه توصیه نمی کنند.

 

تولیدات گیاهی:

طبق تحقیقات، تولیدات گیاهی تستوسترون آزاد خون را افزایش داده و از علایم آندروپوز می‌ کاهند. این مواد به بدن کمک می‌‌کنند خود تولید طبیعی داشته باشد بدون این که احتیاجی به جایگزینی خارجی داشته ‌باشد. عصاره گزنه و آلوی آفریقایی دو گیاه مورد استفاده هستند. عصاره گیاهان دارای منحصر به فرد ترین کارآیی است و در مواردی دیده شده است بهتر از سایر درمان‌ها جواب می‌‌دهد.

 

آندروپوز و رژیم غذایی مناسب و ورزش

 

چای، قهوه، غذاهای پُرادویه و بسیار شیرین گُرگرفتگی را افزایش میدهند. از مایعات فراوان استفاده شود. در نوسانات خلقی به دلیل اختلال در سروتونین استفاده از حبوبات و غلات توصیه می‌‌شود همچنین در مورد پوکی استخوان مصرف شیر، سویا، ماست کم چربی، ماهی آزاد، سبزیجات سبز رنگ و انجیر و در مورد بیماری ‌های قلبی مصرف غذاهای حاوی روغن امگا ۳ مانند روغن ماهی آزاد بسیار سودمند است.همچنین ورزش منظم روزانه مناسب با سن توصیه میشود.

 

تاثیر همسر در دوران آندروپوز

 

برقراری ارتباط صمیمانه با همسر ، از اساسی ‌ترین مسایل است و خانواده  باید این ارتباط را حفظ کند.

 

راهکارهای زیر برای دستیابی به این ارتباط صمیمانه توصیه می‌ گردد:

۱- سعی در فهمیدن احساسات و اهداف همسر

۲- گوش ‌دادن به حرف‌‌های همسر، گفتن حرف‌‌های دلنشین و تحسین برانگیز و ایجاد دلگرمی

۳- انجام مشورت در امور زندگی برای این که به همسر خود نشان دهد که تغییرات امروز در ازای کسب تجربه است.

۴- عدم تقاضای چیزی که مرد را تحت فشار قرار دهد. (حذف هر عامل آزاردهنده)

۵- کمک برای پذیرفتن این مطلب که برخی از اهداف دست نیافتنی‌ هستند.

۶- برنامه ‌ریزی برای دوران بازنشستگی

۷- انجام تفریحات سالم و مهیج و گذراندن اوقات بی کاری با دوستان و حتی پیدا کردن دوستان جدید

8- انجام مشاوره و معاینات جسمی

در نهایت این که یایسگی مردان  فصلی طبیعی از زندگی یک مرد است. یک مساله درونی است که مرد باید آن را به عنوان یک واقعیت دوران

میانسالی بپذیرد و بداند می‌ تواند به طور کامل نقش پدر و همسر را در طی یا بعد از دوران آندروپوز ایفا کند

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید