دندان های کشیده شده منبع جدید سلولهای بنیادی

view

محققان ژاپنی در جدیدترین تحقیقات خود دریافتند که دندانهای کشیده شده همانند بند ناف می توانند منبع مناسبی از سلولهای بنیادی باشند. این محققان بر این باورند که دندانهای کشیده شده می توانند منبعی برای سلولهای بنیادی پرتوان القایی IPS باشند. محققان با استفاده از سلولهای بنیادی پرتوان القایی می توانند انواع مختلفی سلول تولید نمایند. 
در واقع همان کاربردی که سلولهای بنیادی بند ناف داشتند را می تواند در کاربرد دندان های کشیده شده دید. نتایج این مطالعات در مجله ی تحقیقات دندان انتشار یافت. دکتر تزکو از دانشکده ی پزشکی دانشگاه گیفو ژاپن و همکارانش از دانشگاه کیوتوی ژاپن توانستند 
در سال 2006 اولین سلولهای پرتوان القایی را با استفاده از دندانهای کشیده شده بدست آورند. در این مطالعه محققان از 6 خط سلولی دندان که با سه یا چهار فاکتور برنامه نویسی مجدد تحت آزمایش واقع شدند توانستند سلولهای پرتوان القایی IPS از پنج خط سلولهای دندانی ایجاد کنند. در مطالعاتی که پس از این تحقیقات در این زمینه صورت گرفت نتایج نشان دادند که این خطوط می تواند سلولهای بنیادی سازگار با حدود بیست درصد مردم ژاپن تولید نماید. محققان بر این باورند که با تجریه و تحلیل این داده ها می توان از سلولهای بنیادی پرتوان القایی بدست آمده از دندان در جهت استفاده از ترمیم های پزشکی بکار برد.
 البته این تحقیقات در مراحل ابتدایی قرار دارند اما محققان امیدوارند تا بتوانند با استفاده از سلولهای بنیادی دندانهای کشیده خدمت بیشتری به جامعه پزشکی نمایند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید