دوست دارید گیاهخوار شوید؟

view

محدودیتهای گیاهخواری چیست؟

 وقتی تصمیم می گیرید که گیاهخوار شوید دیگر نمی توانید از گوشت قرمز و گوشت سفید مصرف نمایید. گیاهخواران از تحم مرغ و لبنیات می توانند استفاده کنند.

نوع گیاخواری وگان چیست؟

گونه ی محدودتر گیاهخواری نوع ”وگان“ می باشد. در این نوع از گیاهخواری افراد علاوه بر گوشت قرمز و سفید، هر آنچه که از حیوانات بدست آید مانند شیر، پنیر و تخم مرغ را نیز از زنجیره ی غذایی خود حذف می کنند.

 افراد گیاهخوار، پروتیینهای لازم بدن خود را از گیاهان تامین می کنند. مصرف مغزها، بنشن و غلات کالری لازم بدن یک گیاهخوار در طول روز را تامین می نماید. لوبیای سیاه به همراه برنج و کمی سالاد یک مثال از غذاهای مربوط به گیاهخواران است. در واقع گیاهخواران هر غذایی را که از سایر افراد می خورند را می توانند مصرف نمایند اما برای گوشت ها جایگزینی قرار می دهند.

مثلاً اگر شما گیاهخوار هستید و تمایل دارید لازانیا میل نمایید می توانید بجای گوشت گوساله، اسفناج و توفو را جایگزین نمایید. 

یا در صوتیکه می خواهید فلفل دلمه ای شکم پر درست کنید، بجای استفاده از گوشت گوساله، می توانید از برنج و گیاهان مختلف در درون فلفل استفاده نمایید.

 همچنین هنگام درست کردن املت بجای استفاده از ژامبون، می توانید از تخم مرغ که یک منبع عالی پروتیین است و همچنین هویج، قارچ و اسفناج استفاده نمایید.

در صورتیکه گیاهخوار هستید باید از دریافت ویتامین ها و مواد معدنی بدنتان مطمین شوید. حتماً سطح آهن بدن، ویتامین B12 ، روی، کلسیم و ویتامین دی بدن خود را بسنجید؛ تا در صورت لزوم از مکملها استفاده نمایید. در صورتیکه در زنجیره ی غذایی خود از شیر، پنیر و یا ماست استفاده می کنید، احتمالاً کلسیم مورد نیاز بدنتان را تامین می نمایید.

 اما اگر وگان هستید، حتماً باید از منابع کلسیم مانند سویای غنی شده، شیر بادام، آب پرتقال، مغزها و سبزیجات برگ سبز مصرف نمایید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید