راهنمای جامع پرسودترین مشاغل مجاز در اماکن مسکونی

view

 

راهنمای جامع پرسودترین مشاغل مجاز در اماکن مسکونی

از جمله پر سودترین مشاغل مجاز در اماکن مسکونی می توان به انواع آنلاین شاپ ها، راه اندازی مطب پزشکان، داروخانه و دفتر اسناد رسمی اشاره کرد. در ادامه انواع این مشاغل و شرایط قانونی ایجاد هر یک را در یک منزل مسکونی بررسی کرده ایم.

پیشنهاد می کنیم اگر مایل بودید هر یک از این مشاغل را در فضای مسکونی راه اندازی کنید، پیش از اقدام با بهترین وکیل ملکی مشهد یا هر شهری که در آن ساکن هستید، صحبت کرده و مشاوره لازم را دریافت نمایید تا در ادامه کارتان با مشکل اماکن روبرو نشود.

با آگاهی از مشاغل مجاز اماکن مسکونی کمتر دچار مشکلات قانونی می شوید و به سراغ کسب و کارهای غیرمجاز نمی روید. شما می توانید با شناخت این کارها یکی را به دلخواه انتخاب کرده و با شروع آن در خانه تان درآمدزایی فوق العاده ای داشته باشید. اما آیا این مشاغل پرسود را می شناسید؟

 

معرفی مشاغل مجاز در اماکن مسکونی

انواع مشاغل مجاز که شما امکان راه اندازی آنها را در اماکن مسکونی دارید، عبارت هستند از:

 • مطب پزشکان
 • دفتر مطبوعات
 • داروخانه ها (البته بیشتر در طبقه اول)
 • آموزشگاه های درسی
 • مدارس و مهدکودک (مدارس به جزء دبیرستان)
 • دفاتر خدمات الکترونیک شهر
 • هرگونه فعالیتی مرتبط با پزشکی (به جز جراحی)
 • دفتر اسناد رسمی
 • امور حقوقی (مانند کارشناس دادگستری و دفتر وکالت)
 • دفاتر ازدواج و طلاق
 • دفاتر مهندسی (مانند دفتر معماری)
 • دفتر اسناد رسمی
 • لابراتوار دندان سازی (پزشکان دندان پزشک نیز مجاز است)
 • مشاغل خانگی (داشتن آنلاین شاپ پوشاک، لوازم آرایشی و ...)

با دیدن این لیست شاید تعجب کنید، چون حتی پزشکان نیز می توانند بدون هیچ مشکل قانونی فعالیت خود را در اماکن مسکونی آغاز کنند. البته قبل از انجام این کار پیشنهاد می دهیم که از یک وکیل ملکی حرفه ای مشورت بگیرید. این فرد با آگاهی از قوانین موجود در این زمینه کمکتان خواهد کرد تا درگیر چالش نشوید و بدون هیچ مشکلی مطب خود را راه اندازی کنید.

ملک اداری چیست و چه تفاوت با موقعیت ملک اداری دارد؟

گاهی این 2 اصطلاح را می شنوید و شاید تفاوت آنها کمی برایتان تعجب برانگیز باشد. در واقع ملک اداری به املاکی گفته می شود که مالکین آنها تمام مراحل قانونی را طی کرده اند و مجوزهای لازم را به منظور فعالیت های اداری در آنها گرفته اند. اما املاکی با موقعیت اداری صرفاً موقعیت دسترسی راحتی دارند و به سادگی می توانید به آنها رفت و آمد داشته باشید. اگر قصد شروع فعالیت کاری در اماکن مسکونی را دارید، در مرحله اول باید مطمئن شوید که ملک مورد نظر اداری است یا صرفاً موقعیت اداری دارد.

جریمه استفاده تجاری از اماکن مسکونی چیست؟

هرچند راه اندازی کارهای اداری در اماکن مسکونی ایرادی ندارد، اما کارهای تجاری قطعا مشکلاتی را برایتان به وجود می آورند. مثلاً فرض کنید که شما ملکی را به شخصی با کاربری مسکونی اجاره داده اید، اما او استفاده تجاری از آنجا دارد. اکنون شما و همسایه ها می توانید با تنظیم شکایت نامه ای جلوی این کار وی را بگیرید.

بر اساس کمیسیون ماده 100 سازمانی در مرحله اول سعی می شود که مرکز تجاری مورد نظر تعطیل شود. اما در صورتی که کارفرما همچنان به فعالیت خود ادامه دهد و هشدارها را جدی نگیرد، قانوناً کسب و کار وی به طور کامل تعطیل می شود و اگر شخص همچنان به کار مشغول باشد، به 6 تا 24 ماه حبس محکوم خواهد شد.

البته این جریمه همیشه صرفاً شامل حال فعالیت های تجاری نمی شود. برخی فعالیت های اداری نیز ممنوع است و در صورتی که آنها را انجام دهید، کمیسیون ماده 100 سازمانی می تواند آن را تعطیل کند.

 

بررسی برخی مشاغل در اماکن مسکونی

برخی مشاغل بیشتر از مابقی مورد توجه قرار گرفته اند؛ اما آیا شما امکان فعالیت در این زمینه ها را در اماکن مسکونی دارید؟

داروخانه، کاربردی ترین شغل مسکونی

قانون صراحتاً به افراد اجازه می دهد که ملک شخصی خود را تبدیل به داروخانه کنند، اما این قانون یک ماده اصلی نیز دارد که نباید از آن چشم پوشی کرد. شما فقط در شرایطی امکان انجام این کار را دارید که تغییری در شرایط ملک مورد نظر به وجود نیاید.

با وجود کوچکترین تغییر و حتی شکایت همسایه ها شاید مشکلات زیادی دامن گیرتان شود که مجبور به تعطیلی کسب و کارتان شوید. شما نمی توانید در فضای خانه دیوار کشی انجام دهید و این کار جرم است. شما فقط می توانید با استفاده از پارتیشن ها بخش های مختلفی را به وجود آورید تا از طریق آنها در داروخانه فعالیت داشته باشید.

آرایشگاه، پرسودترین شغل در اماکن مسکونی

آرایشگری یکی از مشاغل مجاز در اماکن مسکونی است. آرایشگرانی که قصد فعالیت در محیط مسکونی را دارند، باید بدانند که به دلیل قرارگیری در شغل های اداری، اماکن استفاده از تابلو را به آنها نداده نمی توانند از حمایت اتحادیه خود بهره مند شوند.

برای راه اندازی آرایشگاه در مرحله اول باید رضایت همسایه ها را به دست آورید. آنها نباید هیچ مشکلی با رفت و آمد مشتریانتان داشته باشند. در صورت وجود مشکل، ابتدا پیشنهاد می دهیم که رضایت همسایه تان بگیرید، در غیر این صورت در مسیر پیش رویتان مشکلات زیادی انتظارتان است.

باشگاه

شما می توانید باشگاه هایی را در اماکن مسکونی نیز راه اندازی کنید. برای انجام این کار باید به سراغ ارگان های مورد نظر بروید و مجوزهای لازم را از آنها دریافت کنید. بعد از دریافت مجوز امکان راه اندازی باشگاه را خواهید داشت. البته این کار نباید هیچ مزاحمتی برای سایر همسایه ها به وجود بیاورد.

در صورت تمایل برای تاسیس باشگاه شما باید مسیری جداگانه برای رفت و آمد به وجود بیاورید که برای سایر ساکنین مزاحمتی ایجاد نشود. شما همچنین باید موقعیت باشگاه را در طبقه همکف یا زیر ساختمان در نظر بگیرید تا هیچ سر و صدای اضافه ای به طبقه های زیرین انتقال نیابد.

سابقه کسبی معتبر چیست؟

در فرآیند گرفتن مجوز برای فعالیت اداری در اماکن مسکونی شاید اصطلاحی با نام سابقه کسبی معتبر را بشنوید، اما معنی این اصطلاح چیست؟ در واقع در سال 1352 دولت قانونی را وضع کرد که طی آن امکان راه اندازی کسب و کارهای تجاری در اماکن مسکونی وجود ندارد. اما دولت یک تبصره نیز برای آن در نظر گرفت که افرادی که سابقه کسبی معتبر قبل از تعیین این قانون را دارند، امکان ادامه فعالیت شغلی شان را بدون هیچ مشکلی خواهند داشت.

مشاغل مجاز در اماکن مسکونی با گیرهای قانونی خاص

مشاغل مجاز در اماکن مسکونی با گیرهای قانونی خاص قابل راه اندازی هستند. پیشنهاد می دهیم قبل از راه اندازی این مشاغل حتماً درباره آنها و ویژگی های شان تحقیقات لازم را انجام دهید و درباره مشکلات قانونی شان نیز اطلاعاتی به دست آورید.

با انجام این کار می توانید با آگاهی کامل یک کسب و کار را راه اندازی کرده و از طریق آن کسب درآمد داشته باشید. اگر به این مسائل توجه ای نکنید و با بی دقتی کارتان را در فضای مسکونی آغاز کنید، مشکلات زیادی دامن گیرتان می شود که از جمله آنها می توان به شکایت سایر همسایه ها اشاره کرد.

چنانچه سایر همسایه ها از فعالیتتان ناراضی باشند، بعد از مدتی حتی بدون مشکلات قانونی مجبور به تعطیل کردن کسب و کار می شوید، چون دائما درگیر مسائل مختلف هستید.

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید