راهکار کاهش استرس در یایسگی

view

علایم یایسگی

گر گرفتگی

 تعریق شبانه

 سردرد

تغییر حالات فرد

 درد مفاصل

در دوران یایسگی تخمدان فرد مقادیر کمتری هورمون زنانه ترشح می کند.

یکی از دلایل بروز علایم  یایسگی

کاهش ترشح هورمونهای زنانه مخصوصاً استروژن باعث بروز علایم یایسگی است. علایم فرد اغلب با مرور زمان کاهش می یابد. اما بروز این علایم اغلب همراه با بروز استرس در فرد است. استرس مزمن می تواند باعث بروز عارضه های جسمانی مانند افزایش فشار خون می شود. استرس همچنین می تواند باعث بروز افسردگی و اضطراب در فرد گردد. زنانی که در دوران یایسگی دچار استرس می شوند باید از راهکارهایی به منظور کاهش استرس استفاده نمایند.

انجام حرکات ورزشی جزو موثرترین تکنیکهای کاهش استرس هستند که اغلب توسط افراد نادیده گرفته می شود. انجام حرکات ورزشی علاوه بر کاهش استرس می تواند باعث سوختن کالریها و افزایش حجم ماهیچه ها ضعیف شود. ورزش همچنین می تواند باعث کاهش فشار خون شده و کلسترول را نیز کاهش می دهد. علاوه بر کاهش استرس در زنان یایسه، ورزش کردن می تواند باعث کاهش میزان گر گرفتگی زنان در دوران یایسگی شود.

یوگا در زنان یایسه:

هدف یوگا، ترکیب تمرینات جسمانی با تمرینات دهنی است تا فرد به آرامش و تعادل برسد. انجام یوگا از آنجا که هم جسم و هم دهن را درگیر می نماید در ریلکس نمودن بدن و کاهش استرس بسیار تاثیر گزار است. انواع مختلفی از ورزش یوگا وجود دارد که بهترین نوع آن هاتا یوگا نام دارد که شامل یکسری از حرکات خاص است. علاوه بر کاهش استرس، انجام حرکات یوگا می تواند در کنترل وزن به افراد کمک نماید. در دوران یایسگی که اغلب همراه با افزایش وزن و تجمع چربیها در بدن است، انجام حرکات یوگا می تواند بسیار کمک کننده باشد.

تاثیر ویتامین ها در یایسگی:

یایسگی می تواند باعث بروز استرس شود و بدن را از ویتامین های مهم مخصوصاً ویتامین B بی بهره سازد. یکی از دلایل ایجاد احساس خستگی و استرس در زنان یایسه، کمبود ویتامین B می باشد. ویتامین B به متابولیسم بدن کمک می کند و عملکرد سیستم عصبی را تقویت می کند، رشد سلولها را ارتقا می دهد و در حفظ سلامت پوست و مو کمک می نماید.

ویتامین B یک ویتامین محلول در آب است بدن میزان بیش از اندازه از ویتامین های محلول در آب را در بافت خود ذخیره نمی کند.

منبع: healthline

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید