روش جدید نمونه گیری ادرار نوزادان با تحریک سرد مثانه

دکتر حمیدرضا بادلی

view

 

همانطوری که می دانید پزشکان برای رسیدن به تشخیص عفونت ادراری در شیرخواران و کودکان نیاز به آزمایش کامل ادرار و کشت ادرار دارند. اما جمع آوری ادرار در شیرخواران و کودکان کار بسیار دشواری است و باعث تلف شدن وقت،  برای درمان مناسب عفونت ادراری خواهد شد.

نمونه گیری ادرار نوزادان با تحریک سرد مثانه چیست؟

اگر نیاز داشتید برای شیرخوار و یا کودکی که هنوز کنترل ادرار ندارد از یک روش مطمئن و سریع برای نمونه گیری ادرار استفاده کنید، می توانید این روش جدید را هم امتحان کنید.

فیلم این روش جدید Quick-Wee Method که توسط یک محقق استرالیایی ابداع شده است  و کارایی بسیار خوبی برای جمع‌آوری نمونه ادرار دارد را به شما والدین عزیز معرفی می نمایم.

 

 ویدئوی سخنرانی دکتر حمیدرضا بادلی فوق تخصص کلیه کودکان

انواع روش های نمونه گیری ادرار در نوزادان و شیرخواران در این لینک ببینید

ایتدا به شیرخوار شیر بصورت معمول می دهید و بعد از 40 تا 45 دقیقه  اطراف ناحیه تناسلی را با آب و صابون بشویید و سپس آن را خشک نمودید. مانند فیلم با کمک یک گاز آغشته به آب خنک ناحیه پایین ناف را به حالت مدور بمالید. 

با این کار به اصطلاح رفلکس مثانه تحریک می شود و معمولاً شیرخوار پس از مدت کوتاهی ادرار خواهد کرد. شما باید از قبل ظرف مخصوص ادرار را که از آزمایشگاه گرفته اید آماده داشته باشید تا پس از شروع تخلیه ،ادرار ادرار را داخل ظرف جمع نمایید.

این محقق توانسته از هر سه شیرخوار،  برای یکی از آنها ظرف 5 دقیقه ادرار بگیرد.

باید بخاطر داشته باشید که گاهی علیرغم نمونه گیری با این روش، بخصوص مثبت شدن ادرار ممکن است پزشک برای حصول اطمینان از روش های دقیق تردیگری، مانند نمونه گیری با کاتتر و یا سوپراپوبیک استفاده نماید.

در روش دوم یا سوپراپوبیک، با سرنگ و از پوست ازناحیه پایین ناف، پزشک ادرار را مستقیما از مثانه می گیرد. یکی از مشکلات این روش، بدلیل عدم رویت وجود ادرار در مثانه، ممکن است سوزن وارد مثانه خالی و ادراری از آن گرفته نشود. اما اگر امکانات استفاده از دستگاه سونوگرافی وجود داشته باشد می توان قبل از وارد کردن سوزن از وجود ادرارمطلع شد و سپس از آن نمونه گیری گرفت.

البته بازهم روش دقیق تری وجود دارد که پس از حصول اطمینان از وجود ادرار با سونوگرافی، باز هم با استفاده از دستگاه و همزمان با ورود سوزن حرکت دقیق سوزن به داخل مثانه را با سونوگرافی مشاهده و نمونه ادرار را گرفت.

روزانه تعدادی از این نوزادان و شیرخواران مستقیما و یا با ارجاع همکاران متخصص کودکان و نوزادان به مطب بنده مراجعه می کنند ک با استفاده از دستگاه سونوگرافی  نمونه گیری سوپراپوبیک با دید مستقیم را برای آنها انجام می دهم.

ازمزایای مهم دیگراین روش، آن است که بدلیل میزان، دقت بالا و عدم آلودگی(نمونه از لحاظ کشت مثبت است ولی بیمار عفونت ادراری ندارد) از بستری بیمورد نوزاد وشیرخوار جلوگیری بعمل خواهد آمد.

امیدوارم مراحل گرفتن نمونه ادرار فرزندتان را با آرامش و سرعت بیشتر سپری نمایید.

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۰ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

متخصصین

حمیدرضا بادلی

حمیدرضا بادلی

فوق تخصص کلیه کودکان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید