ساخت یک دستگاه پوشیدنی برای کمک به دیابتی‌های چاق

view

محققان موفق به ساخت یک دستگاه الکتریکی شدند که در بیماران دیابتی چاق مانند تمرینات ورزشی عمل کرده و به کاهش وزن آنها کمک می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از گیزمگ، چربی‌های احشایی که اندام‌های مختلف بدن را دربرمی‌گیرند، می‌توانند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهند و در بیماران مبتلا به این بیماری نیز مشکلات جدی بوجود آورند.

بنابراین دانشمندان در دانشگاه کوماموتو با ساخت دستگاهی که به از بین بردن چربی‌های اضافه در بیماران دیابتی کمک می‌کند، راه حل جدیدی را برای مبارزه با چاقی پیدا کرده‌اند.

سلول‌های بدن در برابر تغییرات ناگهانی محیطی تحت فشار قرار گرفته و برای مقابله با این موضوع، آنها یک گروه از پروتیین‌ها به نام پروتیین‌های شوک حرارتی  (HSPs) برای محافظت از سلول تولید می‌کنند.

چاقی، یکی از بزرگترین عوامل ابتلا به دیابت نوع 2 است؛ زیرا از توانایی بدن برای فعال‌سازی پاسخ شوک حرارتی(HSR)  و تولیدHSPs  که یکی از معروفترین‌های آن HSP 72 بوده و با تولید انسولین همراه است، جلوگیری می‌کند.

این تیم تحقیقاتی برای بازگردانی تواناییHSR  یک دستگاه تسمه‌مانند پوشیدنی را توسعه دادند که تحریک الکتریکی خفیف(MES)  و شوک حرارتی(HS)  را به طور همزمان ارایه می‌کند.

این دستگاه که از نوع خاصی از لاستیک ساخته شده، این کار را با ارایه55  پالس الکتریکی در هر ثانیه انجام می‌دهد.

محققان این پژوهش برای آزمایش اثر دستگاه، دو کارآزمایی بالینی انجام دادند.

اولین کارآزمایی که بر روی 40 مرد چاق مبتلا به دیابت نوع 2 انجام شد، نشان داد که فعال شدن HSR سبب بوجود آمدن یک اثر درمانی قابل توجه می‌شود.

نتایج به دست آمده شامل کاهش سطح قند خون ناشتا، از بین رفتن چربی‌های احشایی، بهبود مقاومت به انسولین و کاهش قابل توجهی از هموگلوبین گلیکوزیله (HbA1C) بود.

"HbA1C" یک بیماری است که در هنگام متصل شدن گلوکز به هموگلوبین پروتیین حمل‌کننده اکسیژن در خون رخ می‌دهد.

آزمایش بعدی بر روی 60 زن و مرد چاق در طی یک دوره 12 هفته‌ای انجام شد. هر درمان در حدود 60 دقیقه به طول انجامید و شرکت کنندگان در این آزمایش به منظور تعیین فراوانی موثرترین درمان، به سه گروه تقسیم شدند که دو، چهار و هفت درمان را در هفته دریافت می‌کردند.

در حالی که همه گروه‌ها کاهش میزان چربی احشایی را تجربه کردند، گروهی که در هفته هفت بار تحت درمان قرارگرفته بودند، در مقایسه با گروه‌های دیگر، بیشترین میزان کاهش چربی را تجربه کردند.

این دستگاه به راحتی به شکم کاربر متصل شده و استفاده از آن بسیار آسان است. همچنین به راحتی در بیمارانی که برای ورزش کردن مشکل دارند، مانند کسانی که اضافه وزن دارند، افراد مسن و افراد معلول قابل استفاده است.

نتایج این پژوهش در Scientific Reports به چاپ رسیده است.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید