سرخجه دوره نوزادی را بشناسید

دکتر حمیدرضا بادلی

view

سرخجه دوره نوزادی را بشناسید

سرخجه

علاِئم

  • درد یا ناراحتی
  • کاهش اشتها
  • اسهال
  • تب
  • تهوع و استفراغ
  • راش پوستی
  • بی قراری و یا تحریک پذیری
  • گلو درد

درباره سرخجه

یکی از شایع ترین سرخجه دوره کودکی است که به علت شکلی از ویروس هرپس ایجاد میشود. این عفونت در دوره نوزادی معمولا بین سن 6 ماهگی تا 2 سالگی اتفاق می افتد. نشانه ها شامل یک تب ناگهانی و بالا است که معمولا 3 روز طول میکشد سپس یک جوش(دانه) بعد ازتب ظاهر میشود. بعضی از بچه ها تجربه ناشی از تب هم دارند. ؟ برای کاهش تب میتوان از دارو درمانی یا مصرف مقدار زیادی آب به کار گرفت که به کودکان کمک میکند احساس بهتری داشته باشند.

آیا میدانید شیوع سرخجه در سراسر جهان متفاوت است. به عنوان مثال بچه ها در ژاپن مانند کودکان آمریکایی مبتلا میشوند. ویروس هرپس 6 انسانی برای اولین بار در سال1998 به عنوان علت سرخجه شناخته شد.

خود مراقبتی در سرخجه

برای حفظ هیدراته بدن باید کودک شما، مایعات فراوان مصرف کند. برای کاهش تب از استامینوفن استفاده کنید.بدون مشورت پزشک به کودکتان آسپرین ندهید. آسپرین در کودکان با یک عامل بالقوه خطرناک همراه میشود به نام سندرم ری.

پزشک چگونه سرخجه را تشخیص میدهد

تشخیص سرخجه معمولا آسان است. از جمله نشانه ها ی سرخجه تب بالا و ناگهانی و به دنبال آن دانه های خاصی که در این بیماری فقط دیده میشود. معولا برای تشخیص تاریخچه دارویی و معاینه فیزیکی کافی است

پیشگیری از سرخجه

هیچ راهی برای جلوگیری از آلوده شدن کودکان به ویروس هرپس 6 انسانی عامل سرخجه وجود ندارد. در واقع همه ی کودکان در ابتدا زندگی در معرض این ویروس هستند.

درمان سرخجه

درمان: برای مبارزه با ویروس هرپس 6 انسانی داروی خاصی وجود ندارد.در عوض ، دکتر شما بر فرونشاندن علائم تمرکز میکند.؟درمان به طور معمول شامل استفاده از استامینوفن (تایلنول) برای کاهش تب، و حفظ مایعات بدن کودک است.

انتظار میرود در سرخجه

بیشتر بچه ها به ویروس هرپس 6 انسانی مبتلا میشوند که به صورت تب بال توسعه پیدا میکند و خوبخود محدود میشود. به دنبال آن دانه های صورتی رنگ روی پوست ظاهر میشود. دانه بعد از چند روز خوبخود از بین میروند و هیچ اسکاری به جا نمی گذارند

میزان ابتلا به سرخجه

بچه ها معمولا بین سنین 9ماهگی تا 21 ماهگی به ویروس هرپس انسانی مبتلا میشوند.

حقایقی درمورد سرخجه

سرخجه بیشتر در بهار و پاییز رخ میدهد

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید