سرگیجه را جدی بگیرید

view

سرگیجه هنگام برخاستن

در بعضی از انواع سرگیجه ها در صورتیکه فرد پس از بر خاستن از حالت نشسته به حالت ایستاده دچار آن گردد، می تواند نشانه ی مشکلات جدی تری باشد.

گاهی ممکن است، وقتی فرد از جای خود به ناگهان بلند می شود، احساس سرگیجه به وی دست می دهد، این مسیله ممکن است در اثر افت ناگهانی فشار خون و یا کم شدن اب بدن اتفاق بیفتد.

 

افت فشارخون وضعیتی یا ارتوستاتیک

 

 اگر سرگیجه در فردی بطور مداوم تکرار گردد، می تواند نشانه ی مشکلات جدی تری همچون افت فشار خون وضعیتی باشد.

 افت فشار خون وضعیتی به حالتی گفته می شود که طی آن در سه دقیقه ی اول نشستن و یا سه دقیقه ی اول ایستادن فرد دچار فشار خون می گردد.

دکتر جیبون از دانشگاه هاروارد بر این باور است که بیش از نیمی از افراد مبتلا به فشار خون وضعیتی اغلب به شکل جدی تری از این بیماری مبتلا میشوند.

در مطالعه ی صورت گرفته بر 165 نفر با میانگین سنی 59 سال که تست سیستم عصبی را پر نموده بودند. نتایج نشان داد که 48 نفر از این افراد به افت فشار خون وضعیتی تاخیری مبتلا بودند و 42 نفر به افت فشار خون وضعیتی مبتلا بودند و 75 نفر به هیچ کدام از این دو نوع فشار خون مبتلا نبودند. این افراد به مدت 10 سال تحت نظر بودند. در طی ده سال، 54 درصد از شرکت کنندگان مبتلا به فشار خون وضعیتی تاخیری به افت فشار خون پیشرفته مبتلا شدند و 31 درصد از این بیماران به نوعی از بیماریهای دژنراتیو همچون پارکینسون مبتلا گردیدند

نکات مطلب اهمیت سرگیجه

گاهی ممکن است، وقتی فرد از جای خود به ناگهان بلند می شود، احساس سرگیجه به وی دست می دهد

افت فشار خون وضعیتی به حالتی گفته می شود که طی آن در سه دقیقه ی اول نشستن و یا سه دقیقه ی اول ایستادن فرد دچار فشار خون می گردد.

بیش از نیمی از افراد مبتلا به فشار خون وضعیتی اغلب به شکل جدی تری از این بیماری مبتلا میشوند.

 

بیشتر بخوانید

سرگیجه وضعیتی خوش خیم چیست
سرگیجه ای که با حرکات جزیی سر ایجاد و با توقف حرکت سر به سرعت بهبود می یابد
آنچه شما باید درباره سرگیجه بدانید
سرگیجه، احساس سبکی سر و ضعف است و برخواستن ناگهانی به خصوص از رختخواب علت اصلی سرگیجه است.
منبع: sciencedaily.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید