سنگ مثانه چیست و چطور درمان می شود؟

دکتر حمیدرضا بادلی

view

سنگ مثانه

نام های دیگر: شن مثانه و وزیکولیاتیس

سنگ های مثانه سنگ های کوچکی هستند که در مثانه تشکیل می شوند. در برخی موارد نیز سنگ مثانه از حرکت سنگ های کلیه به سمت مثانه تشکیل می شود. شرایطی مانند یزرگ شدن پروستات، آسیب عصبی و عفونت ادراری می توانند موجب کاهش جریان ادرار شوند و ادرار را غلیظ نماید. سنگ مثانه از مواد معدنی موجود در ادرار تشکیل می شود. سنگ مثانه همیشه علائم ندارد اما اگر مثانه را تحریک کند می تواند موجب درد و خون در ادرار شود.

قدیمی ترین سنگ مثانه در قرن 20 در مصر و 4800 سال قبل از میلاد مسیح کشف شد. ناپلئون بناپارت، پتر کبیر، لویی چهاردهم، الیور کرامول، بنجامین فرانکلین و اسحاق نیوتن از مشاهیری هستند که از سنگ کلیه رنج می بردند.

علائم سنگ مثانه

• اضطرار و تکرر ادرار
• درد درهنگام ادرار کردن
• احساس فشار و یا پرشدگی مداوم

خود مراقبتی در سنگ مثانه

اگر در مراحل اولیه تجربه التهاب مثانه هستید مایعات زیاد بنوشید تا سنگ ها از مثانه تان شسته شود. اگر علائمتان بهتر نشد به پزشک مراجعه کنید.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید؟

اگر همراه با ادرار کردن درد دارید و ادرارتان کدر و صورتی است، هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

پزشک چگونه سنگ مثانه را تشخیص میدهد؟

پزشک با گرفتن تاریخچه پزشکی، انجام بررسی فیزیکی، آزمایش ادرار و انجام سایر تست ها سنگ مثانه را تشخیص می دهد. سایر آزمایشات ممکن است شامل عکس گرفتن، سونوگرافی مثانه و سی تی اسکن باشد.
از پزشک خود بپرسید

کاری هست که با انجام دادنش در معرض ابتلا به سنگ مثانه قرار می گیرم؟ آیا به درمان نیاز دارم؟ اگر خون در ادرارم دیدم چه باید بکنم؟ چه موقع باید انتظار برطرف شدن علائم را داشته باشم؟ چه باید بکنم تا از سنگ مثانه جلوگیری کنم؟

عوامل خطر ابتلا به سنگ مثانه

• بزرگی پروستات
• سنگ کلیه
• آسیب عصبی
• عفونت های ادراری مکرر
• کاتتر مثانه

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید