سیانوز انتهاهای بدنAcrocyanosis Deaseases

view

علاِیم سیانوز انتهاهای بدن

درباره سیانوز انتهاهای بدن

سیانوز انتهاها یک وضعیت بدون درد است که در آن دست و پاها کبود و سرد می شوند و عرق می کنند.این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که عروق خونی پوست باریک شوند و در نتیجه میزان اکسیژنی که به دست و پاها می رسد، محدود شود.این وضعیت باعث مشکلات سلامتی نمی شوند اما می تواند حالتی ناراحت کننده و برآشفته برای فرد ایجاد کند. خانم ها بیشتر از آقایان در معرض سیانوز قرار دارند.معمولا هم نیازی به درمان ندارد مگر در موارد شدید بیماری که دارودرمانی یا جراحی به بیمار پیشنهاد می شود.

آیا میدانید

سیانوزبرای نخستین بار 100 سال پیش مطرح شد. سگ ها و اسب ها نیز می توانند سیانوز شوند. سیانوز شدن در نوزادانی که تازه سردشان می شود، طبیعی است.هم چنین ممکن است لب هایشان زمانی که گریه می کنند یا نفسشان را حبس می کنند نیز کبود شود.این موضوع را حتما با پزشک مطرح کنید تا مطمین شوید که این کبودی علت دیگری نداشته باشد.

خود مراقبتی در سیانوز انتهاهای بدن

علایم سیانوز با گرم کردن دست و پاها و پرهیز از دماهای سرد، بهبود می یابند.

پزشک چگونه سیانوز انتهاهای بدن را تشخیص میدهد

پزشک در این شرایط فرد را معاینه می کند تا متوجه شود که آیا گرما باعث کاهش کبودی ها می شود یا خیر؟ هم چنین ممکن است نبض بیمار را نیز برای رد دیگر مشکلات پزشکی چک کند.

عوامل خطر ابتلا به سیانوز انتهاهای بدن

زن لاغری که ورزش نمی کند.

درمان سیانوز انتهاهای بدن

معمولا سیانوز درمان نمی شود.و مبتلایان یاد می گرند که چگونه با این وضعیت زندگی کنند.اما درمان می تواند شامل: مصرف داروهایی مانند داروهای آنتاگونیست آلفا و مسدود کننده های کانال کلسیمی باشد. مصرف داروهای گشاد کننده عروق، هم چنین در موارد نادری نیز جراحی برای کاهش تعریق با بریدن اعصاب مربوطه انجام می شود.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

چنانچه هرگونه علایم سیانوز مانند: کبودی پوست دست و پاها، سردی دست و پاها، تورم و تعریق زیاد دارید به پزشک مراجعه کنید.این علایم معمولا در هر دو دست یا هر دو پا بروز می کند.گاهی اوقات سیانوز نشانه یک مشکل پزشکی جدی است.

انتظار میرود در سیانوز انتهاهای بدن

سیانوز انتها یک وضعیت طولانی مدت است اما خطرناک نیست و حتی اگر درمان هم نشود، وخیم نمی شود.

میزان ابتلا به سیانوز انتهاهای بدن

سیانوز انتها ها نسبتا شایع است.معمولا درمان نمی شود بااین حال تعداد دقیقی از مبتلایان به این وضعیت وجود ندارد. سیانوز بین کودکان و بزرگسالان زیر 30 سال شایع تر است.

حقایقی درمورد سیانوز انتهاهای بدن

سیانوز در اطراف لب ها نیز بروز می کند.

عوامل تشدید کننده سیانوز انتهاهای بدن

دمای سرد و استرس باعث بدتر شدن این وضعیت می شود.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید