شوک انافیلاکتیک Anaphylactic Shock

view

شوک انافیلاکتیک

آنافیلاکسی، واکنش آلرژیک جدی

علاِئم

 • تورم
 • احساس عدم دریافت کافی هوا
 • صربان قلب سریع
 • نفس کم آوردن
 • سفتی گلو
 • خس خس
 • تنفس سریع
 • حس عذاب

درباره شوک انافیلاکتیک

شوک آنافیلاکتیک واکنش آلرژیک شدیدی است که بلافاصله بعد از مواجهه با یک سری غذاها، داروها، نیش حشرات، یا وسایل پلاستیکی اتفاق می افتد و اگر درمان نشود، می تواند کشنده باشد.به محض بروز علایم واکنش آلرژیک، به اورژانس زنگ بزنید یا سریعا به بیمارستان مراجعه کنید.
علایم این شوک عبارتند از: مشکلات تنفسی، کهیر، خشکی گلو، سرگیجه، استفراغ و کاهش سطح هوشیاری که این علایم چند دقیقه تا چند ساعت بعد از مواجهه با ماده آلرژن بروز می کنند.تزریق اپی نفرین( آدرنالین) می تواند جلوی این واکنش ها را بگیرد.هم چنین ممکن است داروهایی مانند آنتی هیستامین یا استروئیدها نیز برای بیمار تجویز شود. شوک آنافیلاکتیک جز موارد اورژانسی است و باید سریعا درمان شود.

آیا میدانید

نوجوانانی که آلرژی غذایی و آسم دارند، در معرض خطر ابتلای بیشتری نست به این شوک قرار دارند.در یک چهارم مبتلایان کشف علت دقیق این شوک ناممکن است و سالانه 1500 نفر به علت این شوک در آمریکا می میرند. شوک آنافیلاکسی وابسته به ورزش وضعیتی نادر است که در آن فرد به علت فعالیت فیزیکی دچار این شوک می شود.

خود مراقبتی در شوک انافیلاکتیک

 • از لمس کردن و خوردن غذاهایی که به آن آلرژی دارید،پرهیز کنید.
 • اگر به حشرات حساس هستید از حشره کش ها استفاده کنید و لباس های آستین بلند بپوشید تا از تماس آنان در امان باشید.
 • اگر پزشک برایتان اپی نفرین تجویز کرده است همیشه آن را به همراه داشته باشید و طریقه مصرف آن را بدانید و حواستان باشد به تازه بودن اپی نفرین باشد.(یعنی تاریخ انقضایش نگذشته باشد).
 • همیشه اتیکت یا شناسه ای که مشخص کند شما آلرژی دارید، به همراه خود داشته باشید.

پزشک چگونه شوک انافیلاکتیک را تشخیص میدهد

این شوک با معاینه فیزیکی و ارزیابی علایم حیاتی قابل تشخیص است. برای تشخیص دقیق تر و کشف ماده آلرژن از تست های خونی و پوستی استفاده می شود. هم چنین از بیمار در مورد غذاها و داروهای مصرفی، و تماس با حشرات و محصولات پلاستیکی نیز سوال می شود.

عوامل خطر ابتلا به شوک انافیلاکتیک

عوامل خطر این بیماری عبارتند از: سابقه شوک آنافیلاکتیک، داشتن فامیلی مثبت درمورد آلرژی.مانند آسم، اگزما، یا تب یونجه، آلرژی غذایی، آلرژی به داروها، آلرژی به نیش حشرات، الرژی به پلاستیک.

درمان شوک انافیلاکتیک

اگر فردواکنش آلرژیکی جدی داشته باشد، پزشک برای او اپی نفرینی تجویز می کند که خودش بتواند به خودش تزریق کند.این اپی نفرین همه جا باید همراه بیمار باشد. هم چنین نیاز به ایمونوتراپی برای کاهش خطر بروز آلرژی نیز هست. به تمامی پزشکان و دندانپزشکان معالجتان سابقه ابتلا به شوک آنافیلاکتیک را اطلاع دهید.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر هر گونه علایم آلرژی به خصوص واکنش های شدید را دارید، به متخصص آلرژی مراجعه کنید.

انتظار میرود در شوک انافیلاکتیک

علایم شوک آنافیلاکتیک چند دقیقه تا چند ساعت بعد از مواجهه با ماده آلرژن بروز می کنند و طی چند ساعت تشدید می شوند.
برای بهبود علایم صبر نکنید زیرا اگر سریعا مورد درمان قرار نگیرید، بهبودی کامل را به دست نمی آورید. پزشک برای رفع مشکلات تنفسی یا سایر مشکلات جدی ایجاد شده ممکن است به شما اپی نفرین(آدرنالین) تزریق کند. برای درمان این شوک به داروهای دیگر نیز نیاز است. همراه بیمار تا ساعت بعد از شوک باید در کنار او باشد. ممکن است پزشک معالجتان شما را برای پیگیری و یافتن ماده آلرژن به یک متخصص آلرژی ارجاع دهد.

میزان ابتلا به شوک انافیلاکتیک

سالانه از هر 100 هزار نفر در آمریکا، 50 نفر به علت شوک آنافیلاکتیک به اورژانس بیمارستان مراجعه می کنند.

اقدامات فوری در مورد شوک انافیلاکتیک

شوک آنافیلاکتیک یکی از اورژانس های پزشکی است.اگر علایم شدیدی به خصوص بعد از صرف غذا، خوردن دارو یا نیش یک حشره دارید سریعا با اورژانس تماس گرفته و به بیمارستان مراجعه کنید. اگر مشکلات تنفسی، کاهش فشار خون و کاهش سطح هوشیاری دارید وضعیتتان بحرانی است.

حقایقی درمورد شوک انافیلاکتیک

از هر 5 نفری که به این شوک مبتلا می شوند، علایم یک نفر از بین می رود و بعد از چند ساعت دوباره بر می گردد.
 
بیشتر بخوانید 
 
علت مرگ های ناگهانی در جوانان ورزشکار چیست؟
اخیرا با فواصل زمانی کمی از هم، خبر مرگ های ناگهانی جوانان ورزشکار را شنیده ایم.
آنوریسم آئورت شکمی چیست؟
در آنوریسم آیورت شکمی دیوار آیورت، شریان اصلی که خون را به بدن می رساند، در شکم مانند یک بالون

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید