شیوع مصرف مواد دخانی به ویژه قلیان در بین جوانان

view

رییس مرکز سلامت محیط و کار از نگرانی وزارت بهداشت از شیوع روزافزون مصرف مواد دخانی به ویژه قلیان در بین جوانان خبر داد و گفت: امسال نظارت ها بر توزیع و مصرف مواد دخانی تشدید می شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر خسرو صادق نیت با بیان این مطلب در کارگاه کشوری تربیت مربیان آموزشی (TOT ) راه اندازی مراکز مشاوره ترک دخانیات در نظام بهداشتی کشور که از صبح امروز در تالار اجتماعات امام جواد (ع) ستاد وزارت بهداشت آغاز شد، گفت: متاسفانه 12.5 درصد جامعه ایرانی یعنی 10 میلیون نفر، مبادرت به مصرف دخانیات می کنند.

وی افزود: نسبت مصرف مواد دخانی در بین آقایان و خانم ها متفاوت است ولی مصرف قلیان بعد از سال 88 در کشور رو به افزایش گذاشته که این مصرف در بین خانم ها رشد بیشتری داشته است.

وی بیان داشت: آنچه باعث تاسف بیشتر است اینست که مصرف قلیان در سنین نوجوانی افزایش یافته و مصرف به سن 13 تا 15 سال رسیده است. به گونه ای که اگر پیش از این قلیان فقط در قهوه خانه ها مصرف می شد هم اکنون به خانه ها، سفره خانه ها، تفرجگاه ها و حتی استخرها کشیده شده است.

وی ادامه داد: با ادامه این روند وضعیت کشور از نظر مصرف مواد دخانی به ویژه قلیان اصلاً مطلوب نخواهد بود و بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی ایران تا 40 سال آینده جزو سه کشور پرمصرف مواد دخانی در دنیا خواهد شد.

رییس مرکز سلامت محیط و کار افزود: برآوردها نشان می دهد بین 50 تا 60 میلیارد نخ سیگار سالانه در کشور مصرف می شود که رقمی بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان می شود.

دکتر صادق نیت با اعلام اینکه بیش از 50 هزار مرگ سالانه در کشور با مصرف سیگار مرتبط است، گفت: البته ایران جزو اولین کشورهای بوده است که به کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات پیوسته و باید با اتخاذ تدابیر و برنامه هایی مصرف این مواد کشنده در کشور را کاهش دهیم.

وی با اعلام اینکه سال 94 سال تشدید نظارت ها و اجرای برنامه های کنترلی و پیشگیرانه در خصوص مصرف مواد دخانی در کشور خواهد بود، اظهار داشت: توجه به آموزش همگانی، افزایش مالیات بر سیگار، محافظت از مردم در برابر دودهای اولیه، ثانویه و ثالثیه مواد دخانی، پایش مصرف دخانیات، سیاستگذاری های پیشگیرانه و کمک گرفتن از اطلاعات مردمی از طریق سامانه 1490 بخشی از برنامه های مرکز سلامت محیط و کار برای کاهش آلودگی های ناشی از مصرف مواد دخانی در سطح جامعه خواهد بود.

وی از حمایت جدی وزیر بهداشت از این طرح ها خبر داد و گفت: برنامه های نظارت کارشناسان بهداشت محیط و بازرسان، درگیر کردن اصناف در برنامه های مداخلاتی پیشگیرانه، اطلاع رسانی همه جانبه آموزشی توسط دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، به صحنه آوردن نهادها و سازمان های ذیربط همچون وزارتخانه های صنعت و آموزش و پرورش، ساماندهی عرضه قلیان توسط کارشناسان بهداشت محیط، تقویت فعالیت کلینیک های مشاوره ترک دخانیات و راه اندازی مراکز مشاوره و ارایه راهنمای آموزش ترک دخانیات به مراکز بهداشتی، امسال تقویت خواهند شد.

گفتنی است کارگاه سه روزه تربیت مربیان آموزشی (TOT) راه اندازی مراکز مشاوره ترک دخانیات در نظام بهداشتی کشور، از امروز در تالار اجتماعات امام جواد (ع) ستاد وزارت بهداشت آغاز شد . این کارگاه با اهداف ارتقای آگاهی پزشکان و کارکنان بهداشتی در مورد شیوه های مشاوره و ترک دخانیات، کسب مهارت در راه اندازی مراکز مشاوره و ترک دخانیات در سیستم بهداشتی کشور، کسب آگاهی ومهارت در ارتباط با چگونگی ارایه خدمات کنترل دخانیات در سطوح مختلف شبکه برگزار می شود.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید