شیوه زندگی و پیشگیری از سنگ کلیه

view

شما می توانید خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش دهید اگر:

در طول روز آب بنوشید. برای افراد دارای سابقه سنگ کلیه، پزشکان معمولاً دفع حدوداً 5/2 لیتر ادرار در یک روز را توصیه می نمایند. ممکن است پزشک از شما بخواهد که میزان خروج ادرارتان را اندازه بگیرید تا درمورد نوشیدن میزان کافی آب مطمین شوید.

اگر شما در یک منطقه با آب و هوای گرم و خشک زندگی یا مکرراً ورزش می کنید، ممکن است حتی به نوشیدن آب بیشتری برای تولید ادرار کافی نیاز داشته باشید.

اگر رنگ ادرار شما روشن و واضح باشد، احتمالاً شما به میزان کافی آب نوشیده اید.

کمتر غذاهای غنی از اگزالات بخورید. اگر بدن شما تمایل به ساختن سنگ های اکزالات کلسیم دارد، ممکن است پزشک به شما توصیه کند تا مصرف غذاهای غنی از اگزالات را محدود کنید. این غذاها شامل ریواس، چغندر، بامیه، اسفناج، برگ چغندر ، سیب زمینی شیرین، آجیل، چای، شکلات و محصولات سویا، می باشد.

یک رژیم غذایی دارای میزان کم نمک و پروتیین حیوانی انتخاب کنید. مقدار نمک مصرفی را کاهش دهید و منابع پروتیینی غیرحیوانی مانند حبوبات را انتخاب نمایید. استفاده از جایگزین های نمک را در نظر داشته باشید. خوردن غذاهای غنی از کلسیم را ادامه دهید، اما در مصرف مکمل های کلسیمی احتیاط کنید. کلسیم موجود در غذاها، برروی خطر ابتلا به سنگ کلیه تاثیری ندارد. خوردن غذاهای غنی از کلسیم را ادامه دهید مگر اینکه پزشکتان توصیه دیگری کرده باشد. قبل از خوردن مکمل های کلسیم از پزشکتان سوال کنید که آیا اینها با افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه در ارتباط هستند یا خیر. شما می توانید این خطر را با مصرف مکمل ها همراه وعده ها غذایی، کاهش دهید. رژیم های غذایی دارای میزان کلسیم کم می تواند خطر تشکیل سنگ کلیه را در برخی افراد، افزایش دهد.

از پزشکتان درمورد رجوع به متخصص رژیم غذایی، کسی که میتواند به شما در پیشرفت برنامه خوراکی که منجر به کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه می شود کمک کند، سوال کنید.


منبع: uptodate.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید