طاعون چه بیماری است؟

دکتر حمیدرضا بادلی

view

طاعون چه بیماری است؟

طاعون

علاِئم

  • لرز
  • سرفه کردن
  • غدد بزرگ و یا متورم
  • تب
  • سردرد
  • نفس کم آوردن
  • قرمزی پوست
  • غدد حساس
  • ضعف (عمومی)

طاعون یک عفونت باکتریایی نادر ناشی از باکتری یرسینیا پستیس است. این اغلب برای انسان از طریق کک که جوندگان آلوده گاز گرفته اند پخش شده است. در موارد نادر، شما می توانید با دست زدن به یک حیوان آلوده به طاعون مبتلا شوید . طاعون ریوی (عفونت ریوی) است که به راحتی بین مردم با سرفه پخش شده است. این طاعون می تواند منجر به یک تب بالا، اشکال در تنفس، تشنج، سردرد شدید، درد شکم، اسهال، استفراغ، نقص عضو، و خونریزی شود. طاعون یک مشکل بزرگ در قرون وسطی بود که سبب کشته شدن میلیون ها نفر از مردم شده بود، اما در حال حاضر عمدتا به بخش های خاصی از جنوب غربی ایالات متحده که در آن جوندگان ناقل این بیماری هستند محدود شده است. نوعی طاعون (محدود به غدد لنفاوی)، که میلیون ها نفر از مردم در قرون وسطی را کشته، به سختی به دیگران انتقال پیدا میکند.

آیا میدانید آخرین اپیدمی طاعون ناشی از موش در ایالات متحده در لس آنجلس در سال های 1924-1925 بود. کسانی که امروزه سنجاب و کک داشته باشند، شایع ترین علت عفونت انسانی با طاعون در ایالات متحده است. طاعون امروز در اروپا و استرالیا وجود ندارد.

پزشک چگونه طاعون را تشخیص میدهد

برای تشخیص طاعون، دکتر شما یک تاریخچه پزشکی از شما میگیرد و یک معاینه بالینی انجام میدهد. همچنین شما شاید به آزمایش خون و کشت های میکروبی نیاز داشته باشید.

عوامل خطر ابتلا به طاعون

شما ممکن است در معرض خطر یشتری برای طاعون باشید اگر شما : با کسی که طاعون دارد مواجه شوید یا از مکانی طاعون در آن جا رخ میدهد بازدید کنید.

پیشگیری از طاعون

جلوگیری: بهترین راه برای جلوگیری از طاعون محدود کردن قرار گرفتن در معرض جوندگان وحشی در مناطقی است که طاعون وجود دارد. برای جلوگیری از گسترش بیماری افرادی که طاعون دارند را در بیمارستان جداگانه نگه داری میکنند.

درمان طاعون

درمان عبارت است از: افراد مبتلا به طاعون در بیمارستان با آنتی بیوتیک درمان میشوند. همچنین شما به مایعات وریدی، اکسیژن، و حمایت تنفسی نیاز دارید.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما هرگونه علایمی از طاعون داشتید و یا در یک منطقه با کک و جوندگان پر خطر مواجهه شید باید مراقبت های پزشکی فوری دریافت نمایید.

انتظار میرود در طاعون

علائم طاعون معمولا حدود 2 تا 10 روز پس از ابتلا شما به باکتری مشخص میشود. اما در برخی از موارد، علائم می تواند فقط در چند ساعت بعد از اینکه شما در معرض باکتری قرار گرفتید شروع شود. افرادی که طاعون دارن نیازمند درمان فوری با آنتی بیوتیک هستند. درمان هنگامی موثرتر است که آن را ظرف 24 ساعت از اولین علایم آغاز کنید. بدون درمان فوری، طاعون اغلب باعث مرگ میشود.

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید