عادات غذایی صحیح گامی مهم در حفظ سلامت

view

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ دکتر معصومه زحمتکشان گفت: بسیاری از عادات غذایی معمول، ممکن است نامناسب بوده و اثرات نامطلوب و گاه غیرقابل جبرانی در سلامت ما به جا بگذارد. شناخت عادات غذایی درست و تاثیر آن بر سلامت انسان، گام مهمی برای الگوی غذایی صحیح و مناسب و برخورداری از تغذیه کافی، متعادل و متنوع است .

مسیول واحد تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا بیان داشت: سرخ کردن مواد غذایی به مدت طولانی و اضافه کردن نمک زیاد به غذا از جمله عادات نادرست در تهیه و پخت غذا می باشد .

وی افزود: مصرف روغن زیاد به هنگام سرخ کردن غذا می تواند موجب چاقی و افزایش چربی های نامطلوب خون شده و در نتیجه خطر بیماری های قلبی-عروقی افزایش می یابد.

دکتر زحمتکشان ادامه داد: هنگام سرخ کردن، درجه حرارت غذا به بالاتر از حرارت جوش می رسد و در چنین درجاتی بعضی مواد مغذی موجود در غذا به مقدار زیادی کم شده و باعث ایجاد مواد خطرناکی در غذاها می گردد که خطر سرطان را افزایش می دهد .

این متخصص تغذیه در خصوص مصرف نمک هشدار داد و اظهار داشت: مصرف نمک زیاد موجب جمع شدن آب در بدن و ایجاد ورم می شود که این امر موجب افزایش وزن خواهد شد .

به گفته وی نمک زیاد باعث بالا رفتن فشار خون و در نتیجه مساعد کردن زمینه برای ابتلای بدن به عوارض قلبی-عروقی می شود .

وی توصیه کرد: از نمک یددار تصفیه شده نیز به مقدار کم استفاده شود .

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید