علائم، تشخیص و درمان آسکاریس یا کرم های گرد

دکتر آزیتا تنگستانی نژاد

view

علائم، تشخیص و درمان آسکاریس یا کرم های گرد

آسکاریس 

آسکاریس یک عفونت ناشی از کرم های گرد و بزرگترین انگل روده، است. کرم ها در روده کوچک زندگی می کنند و تخم کرم از طریق مدفوع منتقل می شود . اگر یک فرد به حمام خارج از خانه برود، و یا اگر فاضلاب انسانی برای کود استفاده شود ، خاک از طریق تخم کرم، آلوده میشود. خوردن مواد غذایی رشد کرده در خاک آلوده و یا قرار دادن انگشتان دست در دهان پس از دست زدن به خاک آلوده، می تواند انگل را پخش کند. آسکاریس می تواند 8 تا 14 اینچ رشد کند. اکثر مردم موارد خفیف را دارند و ممکن است علامتی نداشته باشد. با این حال، یک مورد جدی می تواند به انسداد روده یا سایر عوارض جدی منجر شود که نیاز به عمل جراحی دارد. داروها می توانند کرم ها را بکشند.

انواع انگل ها

آسکاریس تنها نوع انگل نیست که می تواند برای انسان مشکل ایجاد کند. کرم های قلابی، وقتی کسی پابرهنه روی خاک آلوده راه برود، پخش شده و با مکیدن خون از دیواره روده کوچک، باعث کم خونی میگردند . کرمک شایعترین آلودگی کرم در ایالات متحده است . آنها در درجه اول بر کودکانی که خارش شدید مقعد دارند، تاثیر می گذارند، به خصوص در شب، زمانی که کرم ها تخم را در اطراف مقعد باقی میگذارند . کرم کدو کرم صافی است که به طول باور نکردنی رشد می کند، بر روی همان مواد غذایی که فرد استفاده میکند وجود دارد و می تواند قبل از مواد مغذی جذب گردد.

بیشتر بخوانید :

آسکاریس Ascaris

علائم آسکاریس یا کرم های گرد

  • درد یا ناراحتی
  • کرم درمدفوع

آسکاریس اغلب در کودکان به میزان بیشتری نسبت به بزرگسالان رخ می دهد.

عوامل تشدید کننده آسکاریس

تغذیه ضعیف

پزشک چگونه آسکاریس را تشخیص میدهد

پزشک شما می تواند وجود آسکاریس را با در نظر گرفتن تاریخچه پزشکی شما، انجام معاینه فیزیکی، و گرفتن نمونه مدفوع تشخیص دهد.

عوامل خطر ابتلا به آسکاریس

قرار گرفتن در معرض مدفوع یا تخم کرم، خوردن مواد غذایی به کار گرفته شده توسط کسی که مبتلا به کرم است و دست خود را نشسته، خوردن مواد غذایی رشد کرده در خاک آلوده

پیشگیری از آسکاریس

این مراحل می تواند به جلوگیری از عفونت اسکاریس کمک کند:

دست خود را به طور کامل پس از رفتن به حمام و قبل از دست زدن به غذا بشویید. شستن، پوست گرفتن، و طبخ سبزیجات خام در مناطقی که آسکاریس ممکن است وجود داشته باشد. اجتناب از تماس با خاک بارور با کود کشاورزی و یا کود ساخته شده از زباله بشر

درمان آسکاریس

درمان شامل داروهای نابودکننده کرم و در صورت نیاز جراحی، برای خارج کردن کرم ها و یا رفع انسداد، می باشد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر علایم آلودگی با آسکاریس دارید با پزشک خود تماس بگیرید، اگر متوجه کرم در مدفوع یا دهان شدید، و یا در حال درمان هستید اما بهبود علایم دیده نمی شود. اگر درد معده شدید و استفراغ دارید، کمک فوری پزشکی بگیرید.

انتظار میرود در آسکاریس

بسیاری از مردم آلوده به آسکاریس بوده و این موضوع را تا زمانی که یک کرم در مدفوع مشاهده کنند، نمی دانند . هنگامی که تخم ها باز میشوند ، لاروهای کوچک به جریان خون و پس از آن به ریه ها حرکت میکنند که می تواندباعث ایجاد سرفه، خس خس ، و حتی یک نوع پنومونی از طریق حرکت کرم ها به ریه شود. لاروها با سرفه به سمت گلو حرکت کرده و سپس بلعیده می شوند. کرم ها می توانند 10 تا 24 ماه در روده زنده بمانند، و در نهایت تخم خود را در مدفوع باقی میگذارند. 6 تا 8 هفته پس از عفونت ، علائم معده مانند درد معده، تهوع و استفراغ رخ می دهد. در کودکان، می تواند باعث سوء تغذیه شود.

درمان دارویی می تواند کرم ها را بکشد.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید