علائم و درمان سندرم تنفسی حاد و شدید

دکتر آزیتا تنگستانی نژاد

view

علائم و درمان سندرم تنفسی حاد و شدید

سندرم تنفسی حاد و شدید 

علاِئم

  • سرفه کردن
  • کاهش اشتها
  • اسهال
  • خستگی
  • احساس عدم دریافت کافی هوا
  • تب
  • سردرد
  • نفس کم آوردن
  • گلو درد

سندرم تنفسی حاد و شدید به طور بالقوه یک بیماری ویروسی جدید تهدید کننده زندگی است. اولین بار در سال 2003 ظاهر شد و پس از آن به سرعت گسترش پیدا کرد، بیشتر از 8000 نفر را در بیش از دو کشور بیمار کرد. متخصصان ترسیدند که سندرم تنفسی حاد و شدید یک همه گیری ویرانگر خواهد شد. اما بیماری به آمریکا گسترش پیدا نکرد. در حال حاضر به طور موثر وجود دارد. زیرا چون ویروسی که موجب سندرم تنفسی حاد و سریع می شود به شدت مسری است، افراد با این بیماری معمولا ایزوله هستند. درمان شامل آنتی بیوتیک، داروهای ضد ویروسی، و داروهای استروئیدی است که التهاب ریه ها را کاهش می دهد.

سندرم تنفسی حاد و سریع 2 تا 7 روز بازه زمانی بین عفونت و شروع اولین علائم است. ویروس سندرم تنفسی حاد و سریع قادر به زندگی در دست ها، بافت ها و دیگر سطوح بالاتر از 6 ساعت است.

خود مراقبتی در سندرم تنفسی حاد و شدید

سندرم تنفسی حاد شدید به طور بالقوه یک عفونت مرگبار است. مهم است که اگر فکر می کنید به سندرم تنفسی حاد شدید مبتلا شده اید فورا کمک های پزشکی دریافت کنید.

پزشک چگونه سندرم تنفسی حاد و شدید را تشخیص میدهد

برای تشخیص، پزشک صداهای ریوی شما را گوش می کند، دمای بدن شما را اندازه گیری می کند، و وضعیت کلی شما را چک می کند. یک عکس قفسه سینه و آزمایش خون انجام خواهد داد. از جمله تست هایی هستند که منحصرا می توانند رد ویروس سندرم تنفسی حاد و شدید را مشخص کنند.

عوامل خطر ابتلا به سندرم تنفسی حاد و شدید

تماس بسته با فرد آلوده به سندرم تنفسی حاد سریع(بوسیدن، بغل کردن، لمس کردن کسی به طور مستقیم و مشترکا از ظروف غذا خوری استفاده کردن)، و مسافرت به کشور هایی که سندرم تنفسی حاد و شدید در آن ها رخ داده است. مردم در طول زمان هایی که سرفه می کنند قابلیت سرایت به دیگران را دارند.

درمان سندرم تنفسی حاد و شدید

پزشکان سندرم تنفسی حاد شدید را با آنتی بیوتیک، داروهای ضد ویروس، و داروهای استروئیدی که التهاب شش ها را کاهش می دهد درمان می کنند. در طول درمان، بیماران مبتلا به سندرم تنفسی حاد شدید تا 10 روز بعد از این که تب و سرفه شان برطرف شد از سایر افراد جدا نگه داشته می شوند.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر فکر می کنید با سندرم تنفسی حاد شدید آلوده شده اید بلافاصله از کمک های پزشکی استفاده کنید.

انتظار میرود در سندرم تنفسی حاد و شدید

سندرم تنفسی حاد و سریع در ابتدا ممکن است شبیه به یک سرماخوردگی شدید باشد. علائم تب و لرز معمولا به دنبال سرفه خشک و پنومونی ظاهر می شوند. در اولین همه گیری 9 تا 12 درصد از آن هایی که تشخیص داده شدند فوت کردند. سندرم تنفسی حاد و سریع بیش از نیمی از از افراد بالای 65 سال را که مبتلا شدند کشت.

میزان ابتلا به سندرم تنفسی حاد و شدید

آخرین مورد سندرم تنفسی حاد و سریع در سال 2003 شناخته شد. اما این ویروس ریشه کن نشد. عفونت های جدید اتفاق افتاده است.

اقدامات فوری در مورد سندرم تنفسی حاد و شدید

سندرم تنفسی حاد شدید به طور کل یک عفونت ویروسی تهدید کننده زندگی است. اگر شما فکر می کنید در معرض آن هستید و یا علائم این بیماری را نشان می دهید، فورا مراقبت های پزشکی اورژانسی را دریافت کنید.

حقایقی درمورد سندرم تنفسی حاد و شدید

در طول شیوع ستدرم تنفسی حاد و سریع در سال 2003، 8098 نفر در 29 کشور به سازمان بهداشت جهانی منتقل شدند.

عوامل تشدید کننده سندرم تنفسی حاد و شدید نام دارد.

تاخیر درمان اورژانسی موجب تشدید وضعیت می شود.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید