علائم و درمان پروکتیت

دکتر حمیدرضا بادلی

view

علائم و درمان  پروکتیت

پروکتیت

پروکتیت درد و التهاب پوشش و دیواره داخلی مثانه است که توسط عفونت ها ، بیماری های مقاربتی (STD ها)، اختلالات خود ایمنی مانند بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو، یا مواد مضر ایجاد می شود. برخی از داروها و اشعه درمانی نیز می تواند باعث پروکتیت شود. نیاز به اجابت مزاج، احساس پری مثانه ، درد و سایر علائم می تواند برای یک زمان کوتاه رخ می دهد و یا تبدیل به یک مشکل مزمن شود. بیماریهای مقاربتی که با آنتی بیوتیک درمان میشوند شایع ترین علت پروکتیت میباشند. برای شرایطی مانند بیماری کرون، برای از بین بردن علائم پروکتیت درمان طولانی مدت کمک می کند.

علائم پروکتیت

  • دردیاناراحتی
  • خون دردستشویی
  • خون برروی دستمال توالت
  • مدفوع خونی ویا رنگی
  • نیاز مکرر به اجابت مزاج

از آنجا که بیماریهای مقاربتی باعث بسیاری از موارد پروکتیت میشوند ، شما می توانید با اجتناب از بیماریهای مقاربتی از پروکتیت جلوگیری کنید. پرهیز از آمیزش جنسی مطمئن ترین راه برای جلوگیری از بیماریهای مقاربتی است. با استفاده از روابط جنسی سالم نیز می توانید به جلوگیری از بیماریهای مقاربتی کمک کنید. شناختن شریک جنسی خود و تاریخچه جنسی او ، استفاده از کاندوم در هر رابطه جنسی ، محدود کردن تعداد شرکاء جنسی و اجتناب از مواد مخدر و الکل که به راحتی رابطه جنسی شما را نا ایمن میکند.

خود مراقبتی در پروکتیت

شما می توانید علائم پروکتیت را در خانه با استراحت ، نشستن و حمام تسکین دهید، اما شما باید برای تعیین علت آن و درمان مناسب به یک دکتر مراجعه کنید.

پزشک چگونه پروکتیت را تشخیص میدهد

دکتر شما می تواند پروکتیت را با در نظر گرفتن سابقه پزشکی شما و انجام یک معاینه فیزیکی و سیگموئیدوسکوپی ( یک روش با استفاده از یک لوله انعطاف پذیر روشن برای بررسی راست روده ) تشخیص دهد. دکتر همچنین یک نمونه (بیوپسی) و یک تست مدفوع در صورت نیاز میخواهد. به احتمال زیاد فرهنگ ها باعث شدت نوع علایم عفونت میشوند.

عوامل خطر ابتلا به پروکتیت

داشتن کولیت اولسراتیو، بیماری کرون، رادیو تراپی ، مقاربت مقعد از جمله عوامل خطرساز است.

درمان پروکتیت

درمان برای پروکتیت عبارتند از : استفاده از آنتی بیوتیک ها برای بیماری های آمیزشی یا عفونت ها ، کورتیزون ، کرم ها و شیاف

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما علائم پروکتیت راداشتید به دکتر خود مراجعه کنید.همچنین اگر شما درد شدید رکتوم داشتید که برطرف نمی شود و یا خونریزی از رکتوم داشتید بلافاصله به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

انتظار میرود در پروکتیت

اینکه پروکتیت چه مدت طول میکشد و چطور درمان میشود به علت ایجاد آن بستگی دارد. شایع ترین دلیل پروکتیت بیماری های مقاربتی هستند و آنتی بیوتیک به سرعت علایم را درمان میکند. پروکتیت مزمن میتواند با شرایطی مانند بیماری کرون دیده شود. درمان طولانی مدت با داروهای خوراکی و شیاف می تواند تشدید علائم را کاهش دهد.

میزان ابتلا به پروکتیت

پروکتیت از عوارض شایع در بیماران با بیماری های مقاربتی ای است که از طریق مقاربت مقعدی ایجاد شده باشد. پروکتیت یک عارضه از بیماری های التهابی روده است و همچنین میتواند یک اثر سوء از برخی درمان ها باشد. به عنوان مثال در 5 تا 20 از افرادی که برای سرطان پروستات پرتودرمانی میکنند توسعه پروکتیت یک عارضه جانبی از درمان است.

حقایقی درمورد پروکتیت

شایع ترین علت پروکتیت بیماری های مقاربتی است که بیشتر در افرادی که مقاربت مقعدی دارند رخ میدهد.

عوامل تشدید کننده پروکتیت

یبوست یا اسهال و رادیو تراپی وضعیت را وخیم تر میکند.

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید