علایم هشدار دهنده ی بیماری پارکینسون

view
 البته مشاهده ی هر یک از این علایم به تنهایی به این معنا نیست که فرد الزاماً مبتلا به پارکینسون باشد. اما اگر بیش از یک علامت از علایم زیر را مشاهده نمودید حتماً به پزشک خود مراجعه نمایید.

لرزش:

آیا متوجه لرزش و یا لرزش خفیف در انگشتان خود، شست، چانه و یا لب شده اید؟ آیا در حالت نشسته و یا در حا استراحت پاهایتان می لرزد؟ تکان و لرزش دست و پا جزو نشانه های اولیه ی شایع این بیماری می باشد. لرزش می تواند پس از تمرینهای زیاد بحالت طبیعی باز گردد.

ریز شدن دست خط:

آیا دست خط شما ناگهان کوچکتر از گذشته شده است؟ تغییر ناگهانی دست خط اغلب می تواند نشانه ای از ابتلای فرد به بیماری پارکینسون باشد. البته گاهی اوقات دست خط انسان بر اثر افزایش سن و یا ضعف بینایی تغییر می نماید که در اینصورت ارتباطی به ابتلا به بیماری پارکینسون ندارد؛ و البته این امر در طول زمان اتفاق نمی افتد و نه به طور ناگهانی از دست دادن قدرت بویایی. ا

گر در شنیدن بوی غذاهاوی همچون موز، ترشی، گوجه فرنگی و ... دچار مشکل شده اید نیز می توانید یکی از علایم ابتلا فرد به پارکینسون باشد. بخاطر داشته باشید که احساس بو با بروز سرماخوردگی، آنفولانزا و یا گرفتگی بینی نیز تغییر می کند، اما بلافاصله پس از بهبودی قدرت بویایی فرد به حالت قبل باز می گردد.

مشکلات خواب:

آیا هنگامیکه در خواب عمیق هستید به اطراف ضربه می زنید؟ و گاهی نیز ممکن است فرد به بیرون از تخت بیافتد. حرکت ناگهانی در خواب ممکن است نشانه ای از بیماری پارکینسون باشد. مشکل در حرکت یا راه رفتن: آیا در دست ها و پاهایتان احساس گرفتگی دارید؟ ممکن است احساس کنید که هنگام راه رفتن دستانتان تکان نمی خورند و یا اینکه از نظر اطرافیان راه رفتنتان خشک به نظر می آید.

علایم اولیه ابتلا به پارکینسون می تواند گرفتگی و یا درد در ناحیه ی شانه ها و باسن باشد. در برخی موارد نیز افراد مبتلا به پارکینسون احساس می کنند که پاهایشان به زمین چسبیده است.

یبوست:

آیا هر روز دچار مشکل دفع هستید؟ زور زدن برای دفع مدفوع می تواند از نشانه های اولیه بیماری پارکینسون باشد. البته گاهی یبوست بر اثر مصرف دارویی خاص و یا رژیم غذایی خاص اتفاق می افتد که در اینصورت ارتباطی به ابتلا به پارکینسون ندارد.

صدای ضعیف:

آیا از نظر دیگران هنگام صحبت صدایتان بسیار ضعیف و نخراشیده است؟ آیا تغییری در تن صدایتان ایجاد شده است، باید با پزشکتان در این باره صحبت نمایید. گاهی ممکن است فکر کنید که اطرافیانتان دچار مشکل شنوایی شده اند در حالیکه واقعاً شما به آرامی صحبت می کنید.

چهره ی افسرده:

افرادیکه دچار پارکینسون هستند حتی زمانیکه ناراحت نیستند، چهره ای به نظر جدیف افسرده و یا عصبانی دارند، این افراد در بعضی مواقع به گوشه ای زل می زنند و یا پلک نمی زنند.

سرگیجه یا غش:

آیا هنگامیکه از روی یک صندلی بلند می شوید احساس سرگیجه دارید؟ سرگیجه و غش می تواند نشانه ای از فشار خون پایین و همچنین مرتبط با ابتلای شما به بیماری پارکینسون باشد.

دولا بودن:

آیا به اندازه ی کافی در هنگام سرپا بودن صاف نمی ایستید؟ اگر شما یا افراد خانواده تان متوجه شده اید که هنگام ایستان در وضعیت دولا و یا خم قرار می گیرید، این نیز می تواند نشانه  ای از وجود بیماری پارکینسون در شما باشد.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید