علل خارش سر چیست؟

دکتر امید زرگری

view

 

خارش سر از علل شايع مراجعه به متخصصين پوست بوده، به دلايل مختلف ممکن است ايجاد شود.

علل شايع خارش سر چیست؟

درماتيت سبورئيک:


درماتيت سبورئيک که به علت افزايش سبوم ايجاد ميشود و در مراحل اوليه با شوره ي سر تظاهر پيدا ميکند از شايعترين علل خارش سر است. در واقع حدود نيمي از افراد به درجاتي مبتلا به شوره سر هستند. اين بيماري بخصوص بين سنين ٣٠ تا ٦٠ سال و در مردان شايعتر است. درماتيت سبورئيک خود تحت تاثير عوامل مختلف است. از جمله ي مهمترين اين عوامل، مخمري به اسم مالاسزيا است. مالاسزيا بطور طبيعي روي پوست سر ما وجود دارد، اما تحت شرايطي (مثلا چرب بودن سر) افزايش پيدا مي کند. درمان درماتيت سبورئيک معمولا با شستشوي مرتب با شامپوهاي مناسب و در موارد شديدتر استفاده از داروهاي ضد قارچ است.

سوريازيس و خارش سر:


سوريازيس بطور شايع سر را درگير ميکند و در واقع گاه پوست سر تنها محل درگيري در اين بيماري است. از نظر ظاهري، سوريازيس ممکن است با درماتيت سبورئيک اشتباه شود، اما متخصص پوست اغلب قادر است اين دو را از يکديگر تميز دهد. درمان سوريازيس معمولا با استيروييدهاي موضعي (گاه در ترکيب با مشتقات موضعي ويتامين D) انجام ميگيرد. هر چند سوريازيس هم چون درماتيت سبورئيک يک بيماري مزمن بوده و به راحتي برطرف نميشود.

درماتيت تماسي:


آلرژي به ترکيبات مختلف (بخصوص رنگ مو) از ديگر علتهاي خارش سر است. بايد توجه داشت که گاهي اوقات افراد پس از سالها استفاده از يک رنگ مو به آن حساس ميشوند، بنابر اين الزامي وجود ندارد که حتما تماس با ماده ي جديدي رخ داده باشد. براي اثبات حساسيت و يافتن ماده ي حساسيت زا ميتوان از تست پوستي (Patch test) استفاده کرد.

 

خارش نوروپاتيک:


خارش نوروپاتيک بخصوص در افراد مسن شايع است. همينطور به دنبال بيماري هايي چون زونا در ناحيه ي سر، ممکن است تا مدتها فرد به خارش سر دچار شود. بيماران ديابتي هم ممکن است به خارش سر بدليل مشابه گرفتار شوند. تنگي کانال نخاعي در ناحيه گردن از ديگر علت هاي اين نوع خارش است.

خارش سر علت هاي ديگري هم دارد! اين روز ها شايد شايعترين علت خارش سر (بخصوص در کودکان) ابتلا به شپش سر باشد که متاسفانه بسيار شايع شده است. همچنين بيماري هاي ديگري چون ليکن پلان، کچلي سر، درماتوميوزيت و ....ممکن است با خارش سر تظاهر پيدا کنند.
بديهي ست بهترين راه براي يافتن علت و درمان خارش سر مراجعه به متخصص پوست مي باشد.

 

متخصصین

امید زرگری

امید زرگری

پوست، مو و زيبايي

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید