علل، علائم و درمان سرطان سلول کوچک ریه

دکتر آزیتا تنگستانی نژاد

view

علل، علائم و درمان سرطان سلول کوچک ریه

سرطان سلول کوچک ریه

دو نوع سرطان ریه وجود دارد: سرطان سلول های کوچک ریه و سرطان ریه سلول های غیر کوچک.سرطان سلول های کوچک ریه نوعی است که سریع رشد می کند و اغلب در راه های هوایی(برونش ها) در مرکز قفسه سینه شروع می شود. شیوع آن در افرادی که تنباکو مصرف می کنند و در معرض دود سیگار هستند بیشتر است. می تواند منجربه سرفه، درد قفسه سینه، تنگی نفس و دیگر علائم تنفسی شود. به یاد داشته باشید که این علائم رایج هستند. اما هر فرد با این علائم نیاز دارد که به دکتر مراجعه کند. سرطان ریه جدی است. در سرطان ریه سلول های کوچک تقسیم می شوند و تومورهای بزرگ را تشکیل می دهند و به سرعت رشد می کنند. به همین دلیل، شیمی درمانی اغلب بهترین روش درمان است زیرا می تواند به سلول های سرطانی در سراسر بدن برسد. رادیوتراپی دیگر روش مورد استفاده برای سرطان ریه سلول های کوچک است، اما جراحی به ندرت استفاده می شود.

علاِئم سرطان سلول کوچک ریه

  • درد یا ناراحتی
  • سرفه کردن
  • خستگی
  • صدای خشن
  • نفس کم آوردن
  • از دست دادن وزن (غیر ارادی)
  • خس خس
  • ضعف (عمومی)

خود مراقبتی در سرطان سلول کوچک ریه

سرطان نیاز به درمان دارد.با این وجود درمان های مکمل مانند ماساژ و طب سوزنی و دیگر گزینه ها برای رهایی از درد و دیگر علائم سرطان می تواند کمک کننده باشد.داشتن حمایت عاطفی همچنین برای مقابله با چالش های عاطفی بیماری جدی می تواند کمک کننده باشد.همچنین مهم است که رژیم غذایی سالم و استراحت کافی داشته باشید.اگر سیگار می کشید ترک کنید.

پزشک چگونه سرطان سلول کوچک ریه را تشخیص میدهد

دکتر شما را مورد بررسی قرار می دهد و در رابطه با تاریخچه پزشکی شما سوالاتی از شما می پرسد.ممکن است دکتر درخواست یک یا چند آزمایش تصویربرداری مانند عکس قفسه سینه یا سی تی اسکن بدهد.تست های دیگر که ممکن است استفاده شود برونکوسکوپی یا اندوسکوپی جهت دیدن درون ریه هاست.  برای تایید تشخیص، یک آسیب شناس سلولی از ریه را در زیر میکروسکوپ توسط پاتولوژیست انجام می شود.دکتر این نمونه ها را از خلط و یا به طور مستقیم از طریق سوزن و یا برش تهیه می کند.

عوامل خطر ابتلا به سرطان سلول کوچک ریه

عوامل خطر: سیگارکشیدن، پیپ، دود سیگار، قرار گرفتن در معرض رادون، آزبست، سنگ معدن رادیواکتیو مانند اورانیوم، آرسنیک، بریلیوم، کادمیوم، وینیل کلراید، ترکیبات نیکل، ترکیبات کروم، محصولات زغال سنگ، گاز خردل، استرها کلرومتیل، و اگزوز دیزل. پرتودرمانی به ریه ها. ژنتیک؛ آلودگی هوا؛ مکمل بتا کاروتن گرفته شده توسط افراد سیگاری.

درمان سرطان سلول کوچک ریه

درمان برای سرطان ریه سلول های کوچک معمولا شامل شیمی درمانی است. شما می توانید این داروها را از راه دهان و یا تزریقی دریافت کنید. شما ممکن است شیمی درمانی را تنها و یا همراه با رادیوتراپی دریافت کنید. پزشکان معمولا جراحی برای سرطان ریه سلول های کوچک را پیشنهاد نمی کنند مگر در مراحل اولیه.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر هر گونه علائم سرطان ریه را دارید به دکترتان مراجعه نمایید، به خصوص اگر سیگاری هستید.اگر مشکل تنفسی و یا درد قفسه سینه دارید با اورژانس تماس بگیرید و یا به اورژانس بروید.

حقایقی درمورد سرطان سلول کوچک ریه

در واقع تقریبا تمام افراد مبتلا به سرطان ریه سلول کوچک سابقه مصرف سیگار دارند.

عوامل تشدید کننده سرطان سلول کوچک ریه

تشخیص دیرهنگام و سیگارکشیدن موجب بدتر شدن شرایط می شود.

بیشتر بخوانید :

پالس اکسی متری چیست؟

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید