علل، علائم و درمان سو مصرف آنتی بیوتیک

دکتر مهدی غلامی داوودی

view

علل، علائم و درمان سو مصرف آنتی بیوتیک

عوارض آنتی بیوتیک ها

همانند همه داروهای قوی، آنتی بیوتیک ها نیز یک سری عوارض ناخواسته ایجاد می کنند که این عوارض می توانند از راش های خارش دار گرفته تا واکنش های شدید آلرژیک، متغیر باشند. اگر شما در حال مصرف آنتی بیوتیک هستید یا اخیرا آنتی بیوتیک مصرف کرده اید و علایم غیرعادی دارید، سریعا این موضوع را با پزشکتان درمیان بگذارید. معمولا این نوع آنتی بیوتیک را عوض می کنند و علایم قطع می شوند.

علاِئم سو مصرف آنتی بیوتیک

  • اسهال
  • راش پوستی
  • مزه فلزی در دهان

خود مراقبتی در سو مصرف آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک ها را به درستی و به موقع مصرف کنید.اگر زودتر از موعد مصرف آن را قطع کنید، ممکن است باکتری ها زنده بمانند و نسبت به دارو مقاوم شوند. اگر بیش از انداه نیز مصرف شوند، باعث از بین بردن باکتری های مفید دستگاه گوارش که باعث هضم غذا می شوند، خواهند شد. وقتی آنتی بیوتیک مصرف می کنید تمام داروهای دیگری که همزمان در حال مصرف آن هستید را نیز به پزشکتان اطلاع دهید.حتی داروهایی که بدون نسخه تهیه می کنید. چون ممکن است آن دارو با آنتی بیوتیک تداخل داشته باشد.

پزشک چگونه سو مصرف آنتی بیوتیک را تشخیص می دهد

پزشک معمولا با گرفتن شرح حال و انجام معاینه فیزیکی سو مصرف آنتی بیوتیک را تشخیص می دهد.اگر مصرف آن آنتی بیوتیک را قطع کنید و یا تغییرش بدهید و علایم قطع شوند، تشخیص قطعی سومصرف آنتی بیوتیک داده می شود.

عوامل خطر ابتلا به سو مصرف آنتی بیوتیک

موارد حساسیت به آنتی بیوتیک، سابقه حساسیت قبلی، مصرف چندین نوع دارو، سن بالا

درمان سو مصرف آنتی بیوتیک

اگر علایم بیماری به علت مصرف آنتی بیوتیک ایجاد شده باشد، پزشک مصرف آن را قطع می کند.یا اینکه آن را با آنتی بیوتیک کم عارضه تری عوض می کند.این علایم معمولا خود به خود از بین می روند اما می توان با یک سری از داروها مانند لوسیون های ضد راش یا ضد اسهال این علایم را درمان کرد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر به دنبال مصرف آنتی بیوتیک، دچار هر گونه عارضه ای شدید سریعا به پزشک مراجعه کنید. بعضی از عوارض سریعا بروز می کنند و بعضی دیگر چندین هفته یا ماه طول می کشد تا آشکار شوند. اگر پس از مصرف آنتی بیوتیک دچار مشکلات تنفسی یا دیگر عوارض شدید، سریعا به اورژانس مراجعه کنید.

حقایقی درمورد سو مصرف آنتی بیوتیک

80% عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها، واکنش های آلرژک هستند.که از راش های پوستی تا واکنش های آنافیلاکسی متغیرند.

عوامل تشدید کننده سو مصرف آنتی بیوتیک

ادامه مصرف آنتی بیوتیکی که باعث عوارض جانبی شده است، باعث تشدید علایم می شود.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید